- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Niemodlin Karpiem stoi - Święto Karpia 2011

11-07-2011

Niemodlin Karpiem stoi – Święto Karpia 2011

Tegoroczne obchody Święta Karpia, które tradycyjnie odbywa się w listopadzie w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, miały dwudniowy przebieg. Organizatorami całego przedsięwzięcia byli: Ośrodek Kultury w Niemodlinie, Agencja Rynku Rolnego, Polskie Towarzystwo Rybackie, Lokalna Grupa Rybacka „Opolszczyzna”.
Patronat honorowy nad imprezą przejęli w tym roku: Marszałek Województwa Opolskiego, Starosta Opolski, Burmistrz Niemodlina i Ministerstwo Rozwoju Wsi. Patronat medialny: TVP Opole, Nowiny Nyskie, Radio Opole i Puls Niemodlina.
W pierwszym dniu obchodów Święta Karpia w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, w obecności władz Niemodlina, rodziców, uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół, członków jury i sponsorów, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego „Mały Karpik 2011”.
Grand Prix i nagrodę, ufundowaną przez Lokalną Grupę Rybacką „Opolszczyzna”, z rąk prezesa Jakuba Roszuka, otrzymała Oliwia Koteluk, reprezentująca Szkołę Podstawową nr 1 w Niemodlinie. Dwie nagrody w kategorii klas 0-4 trafiły do uczniów ze Szkoły Podstawowej w Domaradzu: Jessiki Maciej i Szymona Chmury, którzy na uroczystość przybyli wraz z Natalią Olejnik - nauczycielką prowadzącą w szkole kółko artystyczno-plastyczne. „Bardzo byliśmy zaszczyceni i zaskoczeni, gdy dowiedzieliśmy się, że uczniowie reprezentujący naszą szkołę otrzymali nagrody – powiedziała redakcji Pulsu Niemodlina pani Natalia – Nie tylko dzieci i nauczyciele, ale również wszyscy mieszkańcy Domaradza byli bardzo ucieszeni z tego powodu” – dodała.
Trzecia nagroda w tej kategorii wiekowej powędrowała do Marceliny Kulczyckiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie.
W kategorii klas 5 – 6 nagrodzone zostały: Wiktoria Habiak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie, Hanna Węgrowska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Niemodlinie, Magdalena Konefał również ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie.
Wyróżnienie Firmy „Ornament” z Nysy otrzymały: Natalia Wójcik (klasa 3) i Natalia Wyrwich (klasa 6).
„Prace, które napływają do konkursu Mały Karpik, z roku na rok są coraz bardziej dojrzałe – stwierdziła Małgorzata Biedroń, która od kilku już lat zasiada w jury Małego Karpika – Dziękuję rodzicom, że pozwalają dzieciom wziąć kredki, farby do ręki, bo nierzadko jest to przeszkoda w utrzymaniu czystości w domu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej prac znajdzie się w konkursie.”
Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę i animacje dla dzieci. Pozytywnych emocji, śmiechu oraz ciekawych konkurencji dla dzieci było co niemiara. Wszystkie dzieci zasłużyły na wspaniałe, słodkie nagrody.
Podczas, gdy dzieci bawiły się w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, w restauracji „Dworek” w Graczach, w ramach Święta Karpia, miała miejsce konferencja zatytułowana „Rybactwo Opolszczyzny – dziś i jutro”, zorganizowana przez Lokalną Grupę Rybacką „Opolszczyzna” oraz Polskie Towarzystwo Rybackie.
W programie konferencji znalazły się wykłady na temat gospodarki rybackiej w naszym regionie. O szansach na rozwój terenów zależnych od rybactwa, na przykładzie LGR Opolszczyzna, opowiadał jej prezes Jakub Roszuk. W spotkaniu uczestniczyli także m. in. przedstawiciele Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Opolu, Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
Ciekawy wykład na temat innowacji stosowanych w produkcji stawowej miał reprezentujący EkosystEM – Dziedzictwo Natury Michał Morelowski. Natomiast o sposobach promocji ryb mówił dr Grzegorz Russak – prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego. Przed zakończeniem konferencji jej uczestnicy mogli zabrać głos w dyskusji na temat poruszanych tematów i przyszłości rybołówstwa w regionie.
Nieco inny charakter miał drugi dzień obchodów Święta Karpia. Warto podkreślić przy okazji prawdziwie „wodny”, wyjątkowy w swoim klimacie, wystrój niemodlińskiego Ośrodka Kultury, który wprost zachęcał do tego, by zgłębić się w tajemniczy rybi świat, a unoszące się wokół zapachy zapowiadały mnóstwo, również kulinarnych atrakcji.
Najpierw jednak w sali widowiskowej, która wprost „pękała w szwach”, odbyła się gala wręczenia nagród Laureatom Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik 2011”.
Na widowni znaleźli się mieszkańcy gminy Niemodlin, rysownicy, władze samorządowe, wojewódzkie, powiatowe, radni Rady Miejskiej w Niemodlinie, przedstawiciele organizatorów i goście.
Z ust przewodniczącego jury Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik 2011”, Jacka Frąckiewicza, usłyszeliśmy oficjalne potwierdzenie werdyktu, który zapadł 7 października br.
Grand Prix i nagrodę w wysokości 2,500 zł, ufundowaną przez Polskie Towarzystwo Rybackie, otrzymał reprezentant Belgii Nikola Hendrickx, który jednak, z przyczyn niezależnych, spowodowanych utrudnieniami na drodze, do Niemodlina przyjechał ze sporym opóźnieniem i nagrodę odebrał już po uroczystej gali. „Przykro mi, że nie mogłem uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród, ale bardzo się cieszę, ze w końcu udało mi się dotrzeć do Niemodlina. Dziękuję członkom jury, że akurat moja praca spodobała im się najbardziej, dziękuję również za gorące przyjęcie, z jakim się spotkałem z Państwa strony” – powiedział, wyraźnie wzruszony, Nikola.
Pozostałe nagrody w konkursie otrzymali: Henryk Cebula /Polska/, Magdalena Wosik /Polska/. Wyróżnienia Honorowe: Oleksiy Kustovsky /Ukraina/, Gabriel Rusu /Rumunia/, Vladimir Kazanevsky /Ukraina/, Pavel Dvoracek /Czechy/, Witold Mysyrowicz /Polska, Sławomir Łuczyński /Polska/, Katarzyna Petrykowska /Polska/. Nagrodę Burmistrza Niemodlina Mirosław Stankiewicz wręczył Januszowi Kożusznikowi.
Po ceremonii rozdania nagród na scenie wystąpił, z pewnością przez wielu oczekiwany z wielką niecierpliwością, Kabaret Skeczów Męczących. Artyści pokazali się publiczności z jak najlepszej strony, a przede wszystkim nie brakowało tego, z czego słynie grupa, czyli dużej dawki dobrego humoru. Kabaret przedstawił niemodlińskiej widowni m.in. swoje wersje Hymnu Euro 2012. Zobaczyliśmy również kultową już postać Jacka Krzynówka czy słynnego „Śruby”, w które wciela się Jarosław Sadza.
Po występie Kabaretu na świętujących czekały dalsze niespodzianki, przygotowane przez organizatorów. Na Ścianie Satyryków uroczyście odsłonięto trzy kolejne tablice uznanych artystów, tym razem byli nimi: Mieczysław Podgórski z Krakowa, Paweł Kuczyński z Polic oraz Marcin Bondarowicz ze Starachowic. Natomiast w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury miał miejsce wernisaż prac IX Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik 2011”. A dla spragnionych nie tylko artystycznych wrażeń, znany kucharz i gawędziarz, Grzegorz Russak, zaprezentował pokaz kulinarny, oczywiście z karpiem w roli głównej. Pachnące masłem, aromatyczne, smażone na oczach widzów, kawałki tej polskiej ryby wyglądały bardzo apetycznie, a dodatkowo opowieści kucharza potęgowały ich wyjątkowy smak. Grzegorz Russak przekonywał o zaletach naszej polskiej kuchni. „Mamy wiele różnych rodzajów zup, jedną z najstarszych kuchni wegetariańskich. Musimy wracać do korzeni, sięgać po swoje potrawy, nie cudze. Jeśli ktoś mówi, że polska kuchnia jest ciężka i tłusta, to jest w błędzie” – podkreślał.
O zaletach spożywania ryb z pewnością wiedzą uczestnicy Polsko-Czeskiego Konkursu Kulinarnego na Potrawę z Ryb. Do konkursu zgłoszono trzynaście potraw. Jury, w skład którego wchodzili: Grzegorz Russak (przewodniczący), Starosta miasta Stity Jiri Vogel, Burmistrz Niemodlina Mirosław Stankiewicz, Jakub Roszuk – prezes LGR Opolszczyzna, Katarzyna Paszula-Gryf - Dyrektor Ośrodka Kultury w Niemodlinie, po degustacji wszystkich potraw, Grand Prix, za pasztet rybny ze szpinakiem, postanowiło przyznać Agacie Dwojak, mieszkance Lipna.
Pozostałe nagrody:
I nagroda – Eva Pechackova (łososiowe prezenty)
II nagroda – Stanislava Smrckova (karp wędzony)
III nagroda – Veronika Dankova (tatarak z karpia)
IV nagroda – Hana Katzerova (smażony rybny szaszłyk)
V nagroda – R&Z Muszyńscy (karp faszerowany).
Wyróżnienia:
Jana Tejklova (węgorz na maśle ziołowym)
Magdalena Wojciechowska (zupa „Karpiowa nuta”)
I nagroda specjalna Agencji Rynku Rolnego
- Hotel Domino w Niemodlinie (roladki z karpia z nutą włoską pod pierzynką ziołową)
II nagroda specjalna ARR
- Zbigniew Świderski (zupa rybna „Poliwodzki Karp”)
Nagroda prezesa LGR Opolszczyzna
- Anna Sukiennik (galareta rybna z warzywami).
Rozstrzygniecie konkursu kulinarnego i wspólne biesiadowanie zakończyło tegoroczne obchody karpiowego święta. Z pewnością tegoroczna, poszerzona formuła niemodlińskiego święta, znacząco wpłynie na zwiększenie spożycia ryb przez mieszkańców naszego regionu, nie tylko w Święta Bożego Narodzenia, ale przez cały rok.

Katarzyna Knieja


Z Agatą Dwojak, laureatką Grand Prix Polsko-Czeskiego Konkursu Kulinarnego na Potrawę z Ryb, tuż po ogłoszeniu wyników rozmawiała Katarzyna Knieja

PN: Gratuluję zwycięstwa. Jak Pani odbiera werdykt jury?

Agata Dwojak: W zeszłym roku wygrałam pierwszą nagrodę, w tym roku udało mi się zdobyć Grand Prix. Ale byłam zaskoczona i oczywiście bardzo się cieszę.

PN: Jak długo trwało przygotowanie zwycięskiej potrawy?

Agata Dwojak: Przygotowując potrawę na konkurs nie zastanawiałam się nad tym ile mam czasu, żeby ją zrobić, nie mierzyłam tego. Podeszłam do tego zupełnie na luzie. Nie było to takie trudne.

PN: Czy może Pani zdradzić przepis na to wyjątkowe danie?

Agata Dwojak: Tak do końca to nie będę może zdradzać. Powiem tylko tyle, że głównymi składnikami pasztetu był karp i tołpyga. Pasztet, po włożeniu do formy, wkłada się do gorącej wody i do piekarnika na półtorej godziny. Myślę, że to stanowi o jego wyjątkowym smaku.

PN: Dziękuję za rozmowę.
Degustacja karpia.jpeg
Jury konkursu kulinarnego.jpeg
Laureaci Małego Karpika ze sponsorami.jpeg
Laureaci, sponsorzy i jurorzy konkursu Karpik 2011.jpeg
Laureatka konkursu kulinarnego Agata Dwojak z Grzegorzem Russakiem - przewodniczącym jury.jpeg
Nikola Hendrickx.jpeg
Odczytanie werdyktu konkurs kulinarny.jpeg
Odsłonięcie tablic na Ścianie Satyryków - Mieczysław Podgórski.jpeg
Pokaz kulinarny Grzegorza Russaka.jpeg
Przy Ścianie Satyryków - burmistrz Niemodlina.jpeg
Publicznośc podczas pokazu kulinarnego.jpeg
Wręcznie nagród w konkursie kulinarnym.jpeg