- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Dożynki Gminne w Grabinie – podziękowaliśmy za plony

31-08-2015

Mieszkańcy naszej gminy podziękowali za tegoroczne plony podczas Dożynek Gminnych, które odbyły się w Grabinie w niedzielę, 30 sierpnia 2015 r.  W uroczystościach wzięli udział m.in.:  członkowie Zarządu Województwa Opolskiego, Grzegorz Sawicki i Tomasz Kostuś, władze gminy Niemodlin na czele z burmistrz Dorotą Koncewicz i przewodniczącym Rady Miejskiej w Niemodlinie, Zbigniewem Palakiem, radni Rady, sołtysi i członkowie Rad Sołeckich z terenu gminy, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, instytucji i związków rolniczych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy naszej gminy. Byli także strażacy z Ukrainy. Wszystko rozpoczęło się od Mszy św. której przewodniczył ks. Tomasz Malicki, proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja w Grabinie. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Nysy. W barwnym korowodzie z uśmiechami na twarzach wszyscy przeszli na teren rekreacyjny w pobliżu Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Grabinie. Tam odbyło się powitanie uczestników, występy artystyczne oraz zabawa. Starostami Dożynek Gminnych byli: Pan Paweł Sobczak, absolwent Technikum Technologii Żywności w Nysie. Od 2011 r. prowadzi samodzielnie gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach. Zajmuje się uprawą zbóż i tytoniu oraz Pani Monika Zawadzka, absolwentka Technikum Rolniczego w Nysie o profilu technik-rolnik. Wspólnie z mężem posiada gospodarstwo rolne, gdzie jest uprawa warzyw i zbóż. Starostowie przekazali bochen chleba burmistrz wygłaszając słowa: "Mamy zaszczyt przekazać Pani bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki, który jest dowodem ciężkiej pracy i wysiłku społeczności rolniczej, a także symbolem przywiązania do narodowej tradycji. Jest on także nadzieją na solidarność wszystkich mieszkańców naszej gminy. Jesteśmy przekonani, że będzie dzielony sprawiedliwie i wystarczy go dla wszystkich”. 

Po wystąpieniach okolicznościowych burmistrz Niemodlina, Doroty Koncewicz i członka Zarządu Województwa Grzegorza Sawickiego w niebo wzbiło się 300 gołębi od hodowców z Polskiego Związku Gołębi Pocztowych gminy Niemodlin. Na scenie rolnicy odebrali odznaki honorowe "Zasłużony dla Rolnictwa" przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczenia dla Pani Wandy Korytkowskiej, Pana Bernarda Cymbały i Pana Andrzeja Panny, wręczyli, burmistrz Dorota Koncewicz i Grzegorz Sawicki. Promesę na organizację przyszłorocznych dożynek Gminnych odebrał sołtys wsi  Roszkowice. 

Wyniki konkursów dożynkowych: "Koron Żniwnych", "Żywych Obrazów" oraz "Najładniej lub najdowcipniej dożynkowo udekorowanego obejścia".

Skład komisji konkursowej: 
przewodnicząca - Danuta Unijewska
sekretarz - Anna Mocko – Pasierbek
Jadwiga Kutyła
Bartłomiej Walków
Zbigniew Palak
 

Kategoria koron ziarnkowych:

1. miejsce 
Sołectwo Magnuszowice - bon na kwotę 900 zł i dyplom
2. miejsce 
Sołectwo Grabin - bon na kwotę 600 zł i dyplom
3. miejsce
Sołectwo Krasna Góra - bon na kwotę 300 zł i dyplom

Kategoria koron kłosowych:

1.miejsce
Sołectwo Roszkowice - bon 900 zł i dyplom
2. miejsce
Sołectwo Sarny Wielkie - bon 600 zł i dyplom
3. Sołectwo Lipno - bon na kwotę 300 zł i dyplom
Wyróżnienie: 
Sołectwo Wydrowice - bon na kwitę 200 zł i dyplom

Konkurs "Żywych Obrazów"
1.miejsce 
Sołectwo Lipno - bon 500 zł i dyplom
2. miejsce
Sołectwo Rzędziwojowice

Konkurs na "Najładniej lub najdowcipniej dożynkowo udekorowane obejście"

1. miejsce - nagroda rzeczowa i dyplom
Posesja przy ul. Długa 20
2. miejsce - nagroda rzeczowa i dyplom
Posesja ul. Krótka 5
3. miejsce - nagroda rzeczowa i dyplom
Posesja ul. Nyska 5

W czasie dożynek miały miejsce występy solistów i zespołów: Graczanki, Piąty Bieg, Kris Książe Disco Polo. Była Biesiada Neo Folk – Jonatan i Clio, czyli polska baba z brodą oraz zabawa taneczna z zespołem Blue Relax. Były także liczne atrakcje dla dzieci. Dożynki prowadzili na scenie: Katarzyna Paszula, dyrektor Ośrodka Kultury w Niemodlinie oraz Marek Krzyżanowski. Organizatorami Dożynek Gminnych byli: Gmina Niemodlin, Sołtys i Rada Sołecka wsi Grabin oraz Ośrodek Kultury w Niemodlinie.


Artur Pieczarka
Urząd Miejski w Niemodlinie