- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Sołtysi spotkali się z burmistrz Niemodlina

03-09-2015

Na temat podsumowania dożynek gminnych, modernizacji oświetlenia oraz funduszu sołeckiego rozmawiano podczas spotkania burmistrz Doroty Koncewicz z sołtysami w dniu 31 sierpnia 2015 r. Burmistrz, jeszcze raz podziękowała organizatorom Dożynek Gminnych, które odbyły się w Grabinie oraz mieszkańcom sołectw za przygotowanie koron. - Tak licznego udziału nie obserwowaliśmy od lat. Konieczne jest podtrzymywanie tradycji, to nasz obowiązek patriotyczny - mówiła burmistrz Dorota Koncewicz. W spotkaniu uczestniczyli także, wiceburmistrz Aleksander Juszczyk, skarbnik Alicja Domalewska oraz Wojciech Turowski z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Niemodlinie.

Obraz 004.jpeg
Obraz 016.jpeg

Sołtysi otrzymali bieżące informacje na temat prac związanych z wykonaniem masterplanu modernizacji oświetlenia w gminie. Architekt Michał Kaczmarzyk, wykonał już ponad 300 projektów oświetleniowych w tym masterplany dla takich miast jak Tarnowskie góry, Grudziądz, Rzeszów czy Chełmno. Nowy system w gminie Niemodlin, o czym informowały już media lokalne w ostatnich tygodniach – ma być energooszczędny i ekologiczny. Innymi ważnymi uzyskanymi efektami zadania będą m.in.: wzrost komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców, obniżenie wydatków gminy na oświetlenie o ponad połowę, dostosowanie oświetlenia do potrzeb mieszkańców. Prace odbywają się we współpracy z firmą Tauron, właścicielem sieci. 

Obraz 026.jpeg
Obraz 024.jpeg

Architekt podał przykład małej gminy Trzebielino, liczącej ok. 4000 mieszkańców. Gmina ta w całości wprowadziła ledowe oświetlenie. Przed wymianą gmina płaciła ok. 111 tys. zł na oświetlenie, a po realizacji zadania już ok. 59 tys. zł, przy czym równocześnie rozbudowano siećoświetleniową. Na zakończenie prezentacji, w ramach konsultacji, sołtysi wypełnili ankiety dotyczące oświetlenia, które będą pomocne wykonawcy w celu opracowania masterplanu modernizacji. 

W czasie spotkania rozmawiano także o podziale środków z Funduszu Sołeckiego. Informację sołtysom przekazał Wojciech Turowski z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Skarbnik Alicja Domalewska, tłumaczyła zasady finansowania inwestycji. Na koniec omówiono także sprawy związane z suszą. 


Artur Pieczarka
Urząd Miejski w Niemodlinie