Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Poznaj modę swoich przodków na Zamku w Niemodlinie!

01-10-2015

Zamek Niemodlin ciągle się rozwija. Jako nowi właściciele obiektu nie zamierzamy poprzestać na drobnych poprawkach. Praca wre, aż wióry lecą! Choć w tym wypadku… skrawki materiału.

Niemodlin Stroje.jpeg


Trwają  przygotowania do otwarcia nowej ekspozycji. Zaadaptowaliśmy kolejne duże pomieszczenie, w którym stanie tzw. „Komnata Garderobiana”. W przestronnych wnętrzach jednej z zamkowych sal, na zwiedzających oczekiwać będą oryginalne, historyczne stroje oraz doskonałej jakości reprodukcje przygotowane przez doświadczonych projektantów. Kolekcja będzie obejmować kilkanaście eksponatów, prezentując kreacje z różnych okresów. Turyści zobaczą szaty z epoki renesansu, baroku, stroje średniowieczne, a także te bardziej współczesne, noszone w wiekach XVIII i XIX. Znajdą się tam specjalne manekiny ustawione w odpowiednich pozach, by uwydatnić krój ubrań, cechy charakterystyczne oraz sposób noszenia. Zamierzamy pokazać, że poprzednim pokoleniom, nawet tym bardzo odległym, nie było obce pojęcie „mody” i stylu. Warto wiedzieć, że pewne elementy garderoby, jak np. obuwie czy nakrycia głowy, były charakterystyczne dla konkretnych epok i stanów społecznych. Rzecz jasna, im wyżej w hierarchii, tym barwniej i ciekawiej. Fantazja niektórych nie miała granic. Na przestrzeni lat w przemyśle odzieżowym używano licznych, niezwykle różnorodnych materiałów: wełny, lnu, jedwabiu (często sprowadzanego z dalekich Chin słynnym Jedwabnym Szlakiem). Popularna dziś bawełna, choć w niektórych rejonach świata znana była od tysięcy lat, w Europie wykorzystywana jest stosunkowo krótko, bo dopiero od XVIII wieku. Nie zdziwcie się jednak Państwo, gdy wiekowe tkaniny okażą się równie miłe w dotyku. Kunszt ówczesnych krawców był niezrównany. Postaramy się pokazać historię odzieży w wyimkach, ale też przekrojowo. Nie zabraknie więc bogato zdobionych szat należących do magnaterii, fantazyjnych strojów szlacheckich i zgrzebnych koszul noszonych przez niezbyt zamożnych mieszczan i chłopów. Kolekcja będzie bogata, a z czasem zostanie rozszerzona o kolejne eksponaty. W ramach dopełnienia ekspozycji, zwiedzający będą mogli poznać fakty dotyczące ubiorów z konkretnych epok, które zostaną przedstawione na specjalnie przygotowanych planszach, w gablotach i publikacjach. O wszystkim opowiedzą także doświadczeni przewodnicy i historycy. Ponadto… to informacja dla tych, którzy mają w sobie iskrę odkrywcy (i sporo dystansu do siebie) - część eksponatów będzie można założyć, przymierzyć i… uwiecznić się na pamiątkowej fotografii. 

Dodatkowo, wszyscy pracownicy obiektu, od przewodników i historyków, aż po obsługę kas biletowych, już niebawem zaprezentują się Państwu w strojach z epoki, przygotowywanych specjalnie dla nich. Kto wie, może dzięki Komnacie Garderobianej, uda nam się przywrócić blask dawnych epok? W planach jeszcze inne projekty. Myślimy o zlotach i pokazach historycznych, rekonstrukcjach z udziałem pasjonatów i tych, którzy zajmują się tym profesjonalnie (a takich osób przybywa!).  Na wszystko przyjdzie czas.

Zapraszamy na nową wystawę, otwarcie już niebawem! 

Byliśmy w kaplicy
Wciąż staramy się pokazywać, jak rozległe są wnętrza niemodlińskiej twierdzy i jak przebiegają prace związane z udostępnianiem jej zwiedzającym. Niedawno byliśmy w zamkowej kaplicy. Prezentuje się naprawdę okazale, warto zerknąć na cudowne, łukowe sklepienia. Jako dowód, przesyłamy zdjęcie.

Kaplica - Niemodlin (1).jpeg
Kaplica - Niemodlin (2).jpeg
 
Nowe godziny otwarcia:
Zamek w Niemodlinie od kilku tygodni można zwiedzać już niemal przez cały tydzień. Obiekt dostępny jest dla turystów od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 16.00. W poniedziałki – drużyna przegrupowuje się i zajmuje pozycje.


Z pozdrowieniem
Drużyna Zamku Niemodlin