Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Głosujemy na koronę żniwną z Grabina!

02-10-2015

Trwa ogólnopolski etap Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy organizowany przez portal internetowy mojeKGW.pl – medium adresowanego do Kół Gospodyń Wiejskich i Kółek Rolniczych. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięskie wieńce z 47 regionów Polski. Opolszczyznę reprezentuje korona żniwna z Grabina – gmina Niemodlin. 

Każdy zarejestrowany użytkownik portalu mojeKGW.pl może oddać „kłos” (głos) na ulubiony, wyjątkowy i według niego najpiękniejszy wieniec dożynkowy. MY GŁOSUJEMY NA GRABIN!

„Kłosy” na najpiękniejsze wieńce oddawać można do 21 października. W konkursie liczy się przede wszystkim dobra zabawa oraz integracja podczas wspólnej pracy nad dożynkowym rękodziełem.

KŁOSUJ NA GRABIN - https://konkurs.mojekgw.pl/show/36

plakat2.jpeg

 

Region Opolski

Opis: Nad wieńcem pracowały przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Grabinie z pomocą Pana Sobczaka, który wykonał konstrukcje. Wieniec składa się z pięciu obrazów, każdy element jest wykonany osobno a całość jest skręcana. Elementy są wykonane z klejonych kłosów zbóż tj. jęczmienia, pszenicy, żyta, owsa. Do obrazów zostały wykorzystane ziarna słonecznika, łubin, gryka, len, fasola, groch, goja, dynia, ziarna kukurydzy. Użyto także słomy do wypełnienia przestrzeni między obrazami. Wysoki jest na 225 centymetrów, szeroki w podstawie na 80 centymetrów a w najszerszym punkcie mierzy ok. 135 centymetrów. Inspiracją do tego wieńca były korony dawnych królów. Jego wykonanie zajęło około 2 miesięcy, z czego zrobienie obrazów i klejenie kłosów zajęło ok. 2 tygodnie.

Autorzy: Ryszard Sobczak (konstrukcja, główny pomysłodawca), Ewa Pytlarz, Jadwiga Sobczak, Helena Sobczak, Stefania Sobczak, Klaudia Foksińska, Grażyna Chojnacka, Barbara Tokarska, Paulina Żurakowska, Elżbieta Kraska, Grażyna Chojnacka.

korona2.jpeg


Artur Pieczarka
Urząd Miejski w Niemodlinie