- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Zbrojownia w piwnicy Zamku Niemodlin

17-11-2015

Na Zamku Niemodlin trwają intensywne prace konserwacyjne, mające na celu zabezpieczenie ścian i stropów tak, by można było przejść do kolejnych, bardziej zaawansowanych projektów planowanych na przyszłość. Obecne prace remontowe powinny się zakończyć w przyszłym roku. Dzięki realizacji różnych projektów z niemodlińskiej twierdzy stworzony zostanie nie tylko prężny ośrodek kulturalny, atrakcja turystyczna regionu, ale także zapewniona zostanie możliwość zarabiania na siebie. W jego wnętrzach, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powstanie nie tylko muzeum, ale także hotel z restauracją (oraz… być może centrum Spa i salon odnowy biologicznej). Wśród poważniejszych planów związanych z infrastrukturą wokół zamku, mamy także w planach odtworzenie fosy, która niegdyś otaczała obiekt. Niewiele współcześnie zachowanych twierdz posiada tego typu funkcjonalność.

Konkrety! – czyli co już jest gotowe lub będzie niebawem

W tym miesiącu, jak zapewniają nas instalatorzy, prawdopodobnie będzie gotowa nocna iluminacja zamku. Kilka reflektorów o dużej mocy będzie oświetlać budynek z kilku stron. Stanie się nowym, jasnym punktem przy niemodlińskim rynku. Jak tylko uda nam się przeprowadzić tekst lamp, udostępnimy zdjęcia. Rzecz jasna, foto- amatorów też zapraszamy. Można „cykać” do woli. W piwnicach powstaje Zbrojownia, to już pewne. Dokonaliśmy w ostatnich dniach nowych zakupów. Dotarły do nas: tarcze, halabardy i hełmy średniowieczne. Na dół przenosimy także Izbę Tortur, która będzie sąsiadować ze Zbrojownią oraz zyska nowe oświetlenie.

2513-1.jpeg
2546-1.jpeg
2935.jpeg
2972.jpeg

W piwnicach pojawi się także… winiarnia – mamy już beczki – jednak aranżacja wnętrz oraz niezbędne pozwolenia to kwestia najbliższych kilku miesięcy. Na zamku powstanie kolejna ekspozycja, której elementy będą się, co jakiś czas zmieniać. W kilku pomieszczeniach utworzona zostanie galeria sztuki, w której prezentować będziemy uznanych i początkujących artystów. Tę informację kierujemy także do lokalnych twórców. Mamy szczerą nadzieję, że przygotowane przez nas wnętrza zyskają ich aprobatę i zechcą podjąć z nami współpracę.

Z pozdrowieniem
Drużyna Zamku Niemodlin