- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Drużyna Zamku Niemodlin podsumowała 2015 rok

31-12-2015

Święta, Święta i… po Świętach. Czas radości, wspólnego biesiadowania i rodzinnego ciepła ustępuje chwili zadumy. Oto kończy się rok 2015, w którym poczyniliśmy kilka znaczących kroków. Mamy już pierwsze wystawy stałe – Salę Tortur i Komnatę Garderobianą (ostatnio dokupiliśmy do niej ponad 30 strojów). Trwają prace remontowe na zamku: wzmacnianie ścian, remont wieży bramnej, budowa instalacji elektrycznej, snujemy plany dotyczące wymiany dachu … 

Iluminacja (6).jpeg

Mamy nocną iluminację, dzięki której nasz Zamek jest też dobrze widoczny w godzinach nocnych. Są pawie w ogrodzie, armata na dziedzińcu i spore zbiory w naszym magazynie broni i dzieł sztuki, czekające na adaptację kolejnych pomieszczeń. Na wieży bramnej zainstalowaliśmy kamery, z których obraz udostępniliśmy na stronie www. Teraz każdy może sam zobaczyć, co się dzieje na zamku. 

Odkryliśmy na zamku prawdziwy skarb! W trakcie prac remontowych kaplicy, pod podłogą znaleziono dwie trumny. Już wiemy, że to zwłoki mężczyzny i kobiety pochowanych na przełomie XVIII/XIX wieku. Udało się nam także zorganizować kilka niezłych wydarzeń kulturalnych – konkurs plastyczny, Andrzejki i Halloween. Przez pół roku zamek odwiedziło ponad 2000 osób, naszą stronę www blisko 10,000 osób, zyskaliśmy sporo nowych fanów w mediach społecznościowych i… co najważniejsze, informacje o nas pojawiają się mediach! Jesteśmy obecni na Facebooku, uderzyliśmy także w Instagram, Twittera i G+. Będzie tego więcej, w najbliższych tygodniach mamy zamiar stać się bardziej aktywni w mediach społecznościowych. A to dopiero początek!

Jakie są plany na kolejny rok?

Przede wszystkim nie spoczywać na laurach, choć entuzjazm, z jakim są komentowane nasze poczynania może przyprawić o pyszałkowatość. Prawdę mówiąc duma nas rozpiera, że udało nam się poczynić kilka ważnych kroków, ale doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to… dopiero początek długiej i wyboistej drogi. Zrobiliśmy dobry początek, ustawiliśmy się na polu startowym i ruszyliśmy z kopyta, ale… co nagle, to po diable.

W 2016 prawdopodobnie powstaną na zamku następujące elementy planowanej infrastruktury kulturalnej: Galeria Sztuki, gdzie pojawią się dzieła z różnych epok i z różnych krajów (zgromadziliśmy już ponad sto obrazów). Galeria Ikon – zakupiliśmy już sto eksponatów, które czekają w naszym specjalnym magazynie na dogodne warunki ekspozycyjne. Prace trwają, ale to kwestia kilku miesięcy oczekiwań. 

rycerz1.jpeg

Zbrojownia i Sala Tortur zostaną umieszczone w piwnicy. Tuż obok usytuowana zostanie… Winiarnia. Szkolimy naszych pracowników na zawodowych kanonierów, by mogli, co jakiś czas, za pomocą naszej opolskiej kolubryny, obwieszczać wszem i wobec, że jesteśmy gotowi odeprzeć każde oblężenie. Kontynuujemy remont wieży bramnej wraz z nowym oświetleniem – zgodnie z tym, o czym informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, zakończyły się prace nad iluminacją zamku, ale za kilka tygodni powinna ona zostać uzupełnione przez kilka dodatkowych lamp.

Przede wszystkim jednak mamy zamiar ciężko pracować, by Zamek Niemodlin odzyskał dawny blask możliwie szybko. Obiekt wymaga sporych nakładów finansowych i długich, wieloletnich działań, ale jesteśmy na to gotowi. Dziękujemy Państwu – mediom, fanom i oponentom (za konstruktywną krytykę) bardzo serdecznie i… kłaniamy się w pas, że patrzycie na nas często przychylnym okiem. Mamy szczerą nadzieję, że nikogo nie zawiedziemy, a o Niemodlinie usłyszy cały świat. Oczywiście – z Państwa pomocą.

Zapraszamy do Niemodlina! 

Drużyna Zamku Niemodlin