Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Poczuj miętę do Miętusa - projekt PZW

08-01-2016

W 2015 roku działacze koła PZW Niemodlin stanęli przed nowym wyzwaniem. Mieliśmy przyjemność po raz pierwszy realizować wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Chróściny projekt programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Partnerstwo Borów Niemodlińskich.
 

Projekt miał na celu:

1. Prowadzenie racjonalnej gospodarki wodnej poprzez odbudowę struktury populacji miętusa zdegradowanej przez kłusownictwo i złą jakość wody rzeki Ścinawa Niemodlińska oraz zarybienie miętusem rzeki Ścinawa Niemodlińska.
2. Podnoszenie świadomości ekologicznej wśród uczestników zadania (mieszkańców Gminy Niemodlin), poprzez organizację i przeprowadzenie konkursu dla dzieci z wiedzy ekologicznej dot. ochrony przyrody i środowiska wodnego oraz pokazu zarybiania i metod wędkowania.
3. Utrzymywanie kontaktów z lokalnymi władzami samorządowymi i współdziałanie z nimi w zakresie ochrony wód przed zanieczyszczeniami. Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Partnerstwo Borów Niemodlińskich
4. Aktywizacja dzieci i młodzieży poprzez wskazanie zdrowych aktywnych form spędzania wolnego czasu.

W ramach tego projektu zorganizowaliśmy:

- Konkurs plastyczny dla Przedszkolaków. Tematem było „Środowisko naturalne miętusa”. W konkursie wzięło udział 5 grup przedszkolaków z przedszkola nr 1 i 2. Wszystkie grupy nagrodzone zostały materiałami plastycznymi.
- Wycieczkę pieszą po niemodlińskich stawach wraz z ogniskiem i pokazem wędkarstwa. W wycieczce wzięło udział około 50 uczniów z IV klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie oraz I klasy gimnazjum z Zespołu Szkół w Niemodlinie. Podczas wycieczki zawodnicy z klubu WKS Sokół Niemodlin zorganizowali pokaz wędkarstwa, uczniowie mogli także sami spróbować swoich sił, niektórym nawet udało sią własnoręcznie złowić rybę. 
- Konkurs plastyczny o ekologii dla uczniów 4 klasy Szkoły Podstawowej w Niemodlinie. Uczniom biorącym udział w konkursie ufundowaliśmy bilety do kina na wybrany seans. Uczniowie oraz nauczyciele natomiast zorganizowali wystawę prac konkursowych w holu szkoły propagując tym samym ekologię i ochronę środowiska wśród innych uczniów szkoły.
- Konkurs dla gimnazjalistów w ramach którego uczniowie 1 klasy Gimnazjum z Zespołu Szkół w Niemodlinie zorganizowali i zaprosili nas na lekcję, której tematem była ochrona środowiska wodnego. Uczniowie wygłosili prelekcje oraz zaprezentowali ciekawą prezentację multimedialną. W nagrodę młodzi ludzie otrzymali bilety do kina na wybrany seans.
- Plenerowy quiz na temat ekologii i ochrony środowiska wodnego dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalnej. Najlepiej odpowiadający nagrodzeni zostali sprzętem sportowym. 
- Zarybienie rzeki Ścinawy jaziem oraz brzaną przy czynnym udziale dzieci i młodzieży. W imprezie tej uczestniczyło około 200 osób. Mogli oni zobaczyć z bliska wpuszczane ryby, posłuchać opowieści głównego ichtiologa okręgu PZW w Opolu, oraz zobaczyć jak wygląda samo zarybienie. Następnie dla najmłodszych przygotowane zostały gry i zabawy, a starsze dzieci w tym czasie rozwiązywały quiz. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz wszystkim życzliwym ludziom za wsparcie w realizacji projektu.

IMG_1219.jpeg
20151023_124859.jpeg
IMG_2316.jpeg
IMG_2322.jpeg
IMG_2335.jpeg
IMG_2416.jpeg
IMG_2507.jpeg
IMG_2566.jpeg
IMG_2594.jpeg
IMG_2669.jpeg
IMG_2728.jpeg
IMG_2745.jpeg
IMG_2749.jpeg
P_20151027_115009.jpeg

Więcej na temat projektu można przeczytać na stronie naszego koła: http://www.pzw.org.pl/niemodlin/cms/19481/projekt_poczuj_miete_do_mietusa

Zarząd Koła PZW Niemodlin