Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Dotacja ministerstwa dla Zamku w Niemodlinie

29-02-2016

700 letni Zamek Książęcy w Niemodlinie – jeden z ciekawszych zabytków Opolszczyzny otrzyma wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Ochrona Zabytków. Zamek i zaplanowane działania zostały docenione przez ekspertów ministerstwa, którzy przyznali obu wnioskom o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wysoką punktację (powyżej 80 punktów). Konkurencja była bardzo duża i jak można przeczytać na stronie MKiDN „wnioski w tym roku były wyjątkowo dobrej jakości”. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na remont zabezpieczający konstrukcję więźby dachowej i pokrycia połaci dachowych oraz wykonanie prac zabezpieczających elementy konstrukcyjne (ściany, stropy, mury, sklepienia, filary) oraz zabezpieczenie tynków elewacji. Od połowy 2015 r Zamek znów ma polskich właścicieli, którzy zamierzają przywrócić mu dawną świetność. Od czerwca ubiegłego roku Zamek w Niemodlinie otwarty jest dla zwiedzających. 

Obraz 061.jpeg
Obraz 097.jpeg
Obraz 094.jpeg

 

Kilka słów o historii zamku

Zamek Niemodlin wzniesiony został przez rodzinę książęcą Bolesława I aby bronić ziem opolskich. Podbijany, burzony, palony i zdobywany przez europejskie mocarstwa, mimo setek lat wojen stoi dumnie i do dziś czuwa nad ziemiami opolskimi. Jest odbiciem polskiej historii, kamieniem szlachetnym o który walczyli Niemcy, Czesi, Polacy; księgą na której stronach zapisała się historia regionu, historia Polski, Europy. Każda cegła, każdy fragment muru niesie za sobą oddzielną opowieść ilustrowaną stylami architektury. Mury, podziemne tunele, lochy oraz ukryte pomieszczenia być może nadal kryją skarby zachodniej Polski, należące do najpotężniejszych rodów tamtego okresu, chowane tu przed wojenną zawieruchą przez 700 lat historii Zamku. Okoliczni mieszkańcy wciąż przekazują sobie historie o tajemniczych mieszkańcach Zamku. O niektórych chciałoby się zapomnieć inne śmieszą i wciąż wzruszają. Smutna legenda Białej Damy z Niemodlina, wesoła historia figlarnej Ciotki Elżbiety czy dramatyczne wydarzenia z udziałem Rozpustnych Mnichów do dziś wracają w opowieściach, a duchy często pojawiają się nad zamkową kaplicą. Zamek od zawsze był inspiracją dla twórców kultury, artystów, malarzy, pisarzy i poetów. Zaintrygowany magią okolicy Jan Jakub Kolski zrealizował tu swój słynny film Jasminum.

Obraz 017.jpeg

Informacja prasowa: Zamek Niemodlin
Zdjęcia: Artur Pieczarka, UM Niemodlin