Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Dotacja ministra na konserwację polichromii w zabytkowym kościele

07-03-2016

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie otrzyma dofinansowanie na III etap prac związanych z konserwacją i restauracją polichromii ściennych w prezbiterium kościoła (XIV w., 1650 r., 1730 r.). Minister przyznał na niemodliński kościół 150 000 zł.

Kościół Wniebowzięcia NMP  to zabytek o historii sięgającej średniowiecza. Jak pisze w „Przewodniku atrakcje turystyczne gminy Niemodlin", Mariusz Woźniak, początki tej budowli zbieżne są z powstaniem Księstwa Niemodlińskiego, kiedy to na początku XIV wieku zbudowano w Niemodlinie nowy, murowany kościół, aby zastąpić starszy, przypuszczalnie drewniany, wzmiankowany w 1228 roku. W 1389 roku świątynia wyniesiona została do rangi kolegiaty i była nią do 1810 roku. Kościół kilkakrotnie przebudowywano. Najstarszą częścią kościoła jest jednak XIV-wieczne prezbiterium, a w nim zachowane do dziś średniowieczne sedilia. Odkryto też relikt XVI-wiecznego Sakramentarium - wnęki przeznaczonej do przechowywania Najświętszego Sakramentu - z czytelną datą 1583.

DSC_2037.jpeg
DSC_2041.jpeg
Obraz 016.jpeg
 

Wcześniej informowaliśmy już o dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace remontowe Zamku w Niemodlinie dla spółki Centrum. Przypomnijmy, że wykonany ma być remont zabezpieczający konstrukcję więźb dachowych, pokrycia połaci dachowych, wykonanie prac zabezpieczających elementy konstrukcyjne (ściany, stropy, mury, sklepienia, filary) oraz zabezpieczenie tynków elewacji. Minister na Zamek przyznał dotację w wysokości 700 000 zł.

Artur Pieczarka
Urząd Miejski w Niemodlinie