- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Ocalić od zapomnienia – konkurs poezji

17-03-2016

15 marca 2016 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Niemodlinie już po raz dziesiąty gościła młodych recytatorów na Międzyszkolnym Konkursie  Poezji Marcina Makucha „Ocalić od zapomnienia”. I chociaż od śmierci tego wyjątkowego absolwenta „Jedynki”, którego pokonała okrutna choroba minęło jedenaście lat, zainteresowanie jego wierszami nie maleje. Zaproszenie przyjęli uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z gminy Niemodlin, Tułowice, Dąbrowa i Łambinowice. Konkurs dedykowany był: Alicji Więch, Bartkowi Sosnowskiemu i Hani Zarembie -  osobom, które tak jak Marcin mimo zmagań  z nieuleczalną chorobą  rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Alicja Więch pochodzi z Bielic. Jest zawodniczką sekcji wyciskania sztangi, należy do Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych START Wrocław. Zdobyła wiele medali. Mieszka i studiuje we Wrocławiu,  pracuje w fundacji Dobry Cel. Bartłomiej Sosnowski, mieszkaniec Niemodlina jest podopiecznym Fundacji na rzecz Chorych na stwardnienie rozsiane „Dobro powraca” we Wrocławiu. Najważniejszym  jego marzeniem jest jak najdłużej chodzić, spotykać się z rówieśnikami,  widzieć uśmiechy na twarzy rodziców i siostry. Hania Zaremba - mieszkanka Szydłowca Śląskiego, uczennica I klasy Publicznego Gimnazjum w Graczach, jest podopieczną fundacji „Serce Dziecka” w Warszawie. Jej pasją a zarazem lekarstwem jest śpiew. Uczy się w naszym niemodlińskim Studiu Piosenki .

IMG_3951.jpeg
IMG_3944.jpeg

W uroczystości wzięła udział Dorota Koncewicz, Burmistrz Niemodlina, Małgorzata Kochanek, dyrektor ZEFO, Aneta Prochowska Przewodnicząca Rady Rodziców SP nr 1. Na spotkanie z poezją Marcina przybyli również: przedstawiciele szkół, przedstawiciele środowiska poetyckiego, sponsorzy i nauczyciele. Honorowymi gośćmi byli rodzice Marcina, państwo Józefa i  Kazimierz  Makuchowie oraz siostra Marcina pani  Katarzyna Makuch. Patronat nad konkursem objęła Burmistrz Niemodlina – Dorota Koncewicz, która była  sponsorem głównych nagród dla uczestników w kategorii szkół podstawowych i Starosta Opolski – Henryk Lakwa, który ufundował nagrody w kategorii szkół ponadpodstawowych. Nagrodę Grand Prix ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie. Nagrodę dla najmłodszego uczestnika ufundował Prezes PSS Społem Niemodlin, Jan Oleksa. Sponsorami byli również były dyrektor SP nr 1, Jan Janik, Zbigniew Weber oraz Mariusz Nieckarz.

IMG_3955.jpeg
IMG_4066.jpeg
IMG_4071.jpeg
IMG_4079.jpeg
IMG_4080.jpeg

Recytacje oceniało jury w składzie: poeci: p. Ewa Maj – Szczygielska  i  p. Edmund Borzemski oraz p. Jadwiga Kutyła – Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Niemodlinie. Każdy z 24. uczestników przedstawił wybrany przez siebie wiersz Marcina  pochodzący z tomików „Cztery głosy świata” (2003) lub z tomiku „Łza zapomniana” (2005).  Jury i zgromadzona w Ośrodku Kultury publiczność bardzo wysoko oceniła występy uczestników konkursu, którzy z przejęciem i zaangażowaniem interpretowali wiersze młodego poety.

Nagrodę Grand Prix otrzymała Samanta Gandziała ze Szkoły Podstawowej w Łambinowicach,

W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce Oliwia Drewniak (SP  w  Łambinowicach )
II miejsce Kamil Kilian (SP w Graczach )
III miejsce Mikołaj Wąsowicz (SP w Tułowicach )

W kategorii szkół ponadpodstawowych:
I miejsce Julia Adamowicz (GZS w Łambinowicach)
II miejsce Patryk Kupczak (PG w Graczach  )
III miejsce Agnieszka Karbownik (LO Zespołu Szkół w Niemodlinie )
Nagrodę dla najmłodszego uczestnika otrzymała Amelia Hacz (PSP Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Grabinie).

IMG_4091.jpeg

Imprezę uświetnił występ Zespołu Muzycznego Gama ze Szkoły Podstawowej nr 1 prowadzony przez panią Monikę Ostrowską Matusik oraz występ Hanny Zaremby. Konkurs poprowadzili: Alicja Więch i Bartek Sosnowski. Nad całością  uroczystości czuwali: Barbara Kołodyńska, Iwona Półtorak, Monika Ostrowska – Matusik oraz Ewa i Mariusz Konowalukowie. Burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz gratulowała uczestnikom i zachęcała do kultywowania tej pięknej tradycji. Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 pan Mariusz Konowaluk podziękował sponsorom, nauczycielom, organizatorom i wykonawcom.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

Organizatorzy:
Barbar Kołodyńska,
Iwona Półtorak,
Monika Ostrowska-Matusik,
Ewa i Mariusz Konowalukowie