- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Seniorzy z UTW pojechali do Krakowa

25-04-2016

Kraków Królewskie Miasto, Miasto Stu Kościołów, magiczne miasto pełne zabytków. Pogoda dopisała, humory i zdrowie też.  Zaczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego. Idąc wzdłuż wysokich murów obronnych spotkaliśmy Smoka Wawelskiego, który ział ogniem. Dotarliśmy na dziedziniec Zamku Królewskiego i podziwialiśmy jego piękne arkadowe krużganki – porównując je do zamku w Niemodlinie. Tuż obok Katedra Wawelska i jej zabytki: Kaplica Zygmuntowska, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie. Są tu dzieła sztuki wielkiej wartości. Ze Wzgórza Wawelskiego obejrzeliśmy panoramę Krakowa, spoglądaliśmy na rzekę Wisłę i płynące po niej barki.


IMG_2878.jpeg
IMG_2872.jpeg
IMG_2880.jpeg
IMG_2890.jpeg


Następnie tzw. Drogą Królewską udaliśmy się w stronę Rynku podziwiając pięknie odnowione stare kamienice. Weszliśmy do Bazyliki Mariackiej, gdzie podziwialiśmy Ołtarz Wita Stwosza i inne zabytki sztuki sakralnej. Zegar wskazywał godzinę 14:00. Podzieliliśmy się na grupy. Jedni udali się na zwiedzanie nowoczesnego Muzeum Historycznego Miasta Krakowa tzw. Podziemia Rynku, inni wybrali Muzeum Japońskie.


DSC00298.jpeg
IMG_2914.jpeg
 

Bardziej głodni i spragnieni udali się „coś zjeść”. Czas wolny minął szybko. Sukiennice pełne pamiątek zachęcały do zakupów. Udało nam się odwiedzić gmach Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Barbakan, przeszliśmy przez Bramę Floriańską, a w Muzeum Czartoryskich obejrzeliśmy portret „Damy z łasicą” Leonarda da Vinci. Ostatnim punktem zwiedzania był Kazimierz. Udaliśmy się do żydowskiej Synagogi Izaka. Niektórzy z nas byli pierwszy raz w synagodze. Naszą przewodniczką po Krakowie i jego zabytkach była Zuzanna Waligóra. Młoda, energiczna dziewczyna – skarbnica wiedzy i ciekawostek, która przez cały dzień była z nami i cierpliwie odpowiadała na nasze różne pytania.


IMG_2925.jpeg
 

Dziękujemy bardzo serdecznie właścicielom biura podróży Itaka w Opolu: prezesowi Mariuszowi Jańczukowi i wiceprezesowi Leszkowi Szagdajowi, za kolejne, już trzecie, bezpłatne udostępnienie autokaru na wycieczkę. Dziękujemy także serdecznie naszej Pani prezes Marii Jańczuk, która z matczyną troską dba o całą grupę UTW i dzięki Jej staraniom możemy, co jakiś czas wyruszyć w drogę.  

Relacja z wydarzenia: Anna Franczyk, rzeczniczka prasowa Stowarzyszenia Niemodliński Uniwersytet Trzeciego Wieku.