Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

LATO - czas na kąpiel w basenie w Lipnie!

22-06-2016

Basen w Lipnie czynny non stop do 28 sierpnia br.

Informacje o sezonie 2016:

Plakat_Basen_2016.jpeg

Teraz łatwo dojechać ! (nowe tablice informacyjne):

DSC_0163.jpeg
DSC_0164.jpeg
DSC_0165.jpeg
DSC_0193.jpeg

 

Basen w Lipnie koło Niemodlina – kompleks basenów ośrodka przygotowań olimpijskich z XX wieku

Ośrodek położony jest na skraju kompleksu leśnego w Lipnie, Borów Niemodlińskich, oddalony niespełna 2 km od centrum Niemodlina. Do kąpieliska o pow. 2,68 ha prowadzi malownicza aleja porośnięta wiekowymi lipami. Basen wybudowano w 1935 roku. Ćwiczyli tu pływacy, przygotowujący się do XI Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w sierpniu 1936 roku w Berlinie. Do dziś jeszcze zachowały się tu oryginalne, drewniane budynki szatni i wypożyczalni sprzętu z tamtego okresu. Na terenie nieruchomości znajduje się jeszcze pawilon usługowo-handlowy, zaplecze sanitarne, posterunek ratowników, boiska sportowe do: siatkówki plażowej, mini piłki plażowej oraz streetballa, park linowy oraz plac zabaw.

Kąpielisko składa się z trzech połączonych ze sobą basenów:
1)    niecka pływacka – 12 torów, wymiary 33,5 x 100m, głębokość - 1,8 - 3,5m
2)    niecka rekreacyjna - wymiary 17 x 75m, głębokość - 0,8 do 1,4m
3)    niecka dla dzieci - półkole o promieniu 40m, głębokość - 0,2 - 0,8m

NIEMODLIN-basen.jpeg

Dlaczego warto przyjechać do Lipna?

Basen w Lipnie jest jednym z najbardziej oryginalnych i unikatowych obiektów sportowych w kraju. Mało jednak rozpropagowanym. Obiekt ma znaczenie nie tylko sportowo-rekreacyjne, ale i historyczne, a także inżynieryjne. W Polsce są trzy obiekty, z tego okresu o zbliżonych parametrach. Basen w Lipnie koło Niemodlina jest jednak jedynym, stale czynnym obiektem. Jego największą, bezsporną zaletą jest czysta, bieżąca woda, co ma szczególne znaczenie w okresie kwitnienia sinic, cisza, bezpośrednie sąsiedztwo Borów Niemodlińskich oraz możliwość bezpiecznego sprawdzenia swoich umiejętności pływackich na długich dystansach. Jest przygotowany do obsługi ruchu turystycznego. Przed Basenem znajduje się parking, a do Basenu biegnie ścieżka rowerowa z Niemodlina. Z uwagi na wyjątkowe, unikatowe w skali kraju parametry, położenie w otoczeniu przyrody, korzystną lokalizację, czystą, orzeźwiającą wodę, basen predysponowany jest dla miłośników czynnej rekreacji oraz sportów pływackich do organizacji obozów kondycyjnych, treningowych, a także organizacji zawodów.

Zobacz basen - widok z drona!

 

Artur Pieczarka, UM Niemodlin