Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Zielony Punkt Kontrolny także w Borach Niemodlińskich

13-07-2016

„Biegaj z nami – Las przed Wami” to przygotowany przez Nadleśnictwo Tułowice projekt udostępniania lasu, zgodny z kryteriami koncepcji pn. „Zielony Punkt Kontrolny”. Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna polska koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu, znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses.

Wakacje to doskonały czas, aby zapoznać się z nową propozycją spędzania czasu w lesie. Na obszarze nadleśnictwa rozlokowano 35 stałych punktów kontrolnych (PK), którymi są słupki drewniane o charakterystycznym wyglądzie oznaczone logo Lasów Państwowych oraz plakietką z symbolem orienteeringu (biało-czerwony kwadracik), na którym napisano nr PK. Do każdego słupka przymocowany jest perforator (kasownik), za pomocą którego potwierdzić można swój pobyt na punkcie. Należy w tym celu "skasować" kratkę z karty kontrolnej (startowej), zamieszczonej poniżej do pobrania, o numerze odpowiadającym odnalezionemu PK. Należy przy tym zwrócić uwagę, że na karcie kontrolnej i na mapie mamy numery od 1 po kolei w górę, oznaczające kolejność zaliczania PK. Tym numerom przyporządkowane są nr poszczególnych PK (zawsze dwucyfrowe), o czym informację znajdziemy w tabelce z piktogramowym opisem PK. Będąc na punkcie kontrolnym należy uważnie sprawdzić, czy dotarliśmy do tego, którego zgodnie z mapą mieliśmy odszukać.

Aby skorzystać z Zielonego Punktu Kontrolnego należy pobrać bezpłatnie plik z odpowiednią mapą, wydrukować ją, a następnie udać się na początek trasy.

Informacje na portalu Nadleśnictwa Tułowice:
http://www.tulowice.katowice.lasy.gov.pl/zielony-punkt-kontrolny#.VzMWYb7Iut1

Na temat koncepcji Zielonego Punktu Kontrolnego: www.zielonypunktkontrolny.pl

42.jpeg
article.jpeg

Artur Pieczarka, UM Niemodlin