Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Dożynki Gminne w Roszkowicach 2016 – działo się !

29-08-2016

Mieszkańcy naszej gminy podziękowali za tegoroczne plony podczas Dożynek Gminnych, które odbyły się tym razem w Roszkowicach w sobotę, dnia 27 sierpnia 2016 r. Dopisała frekwencja, wieś była pięknie udekorowana, pojawiły się korony żniwne, chleb z tegorocznych zbóż, żywe obrazy, atrakcje artystyczne i kulinarne. Wszystko to podobało się i zachwyciło uczestników Dożynek. W uroczystościach wzięli udział m.in.:  radny Sejmiku Województwa Opolskiego, Grzegorz Sawicki, władze gminy Niemodlin na czele z burmistrz Dorotą Koncewicz i przewodniczącym Rady Miejskiej w Niemodlinie, Zbigniewem Palakiem, radni Rady, sołtysi i członkowie Rad Sołeckich z terenu gminy, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, instytucji i związków rolniczych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy naszej gminy. W barwnym korowodzie wszyscy przeszli na teren rekreacyjny przy świetlicy wiejskiej w Roszkowicach. Tam odbyło się powitanie uczestników oraz odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. Zbigniew Malinowski, proboszcz parafii w Rogach. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Żelaznej koło Grodkowa z liderką Ireną Żołyńską.

Starostami Dożynek w Roszkowicach byli mieszkańcy tej wsi, Pani Magdalena Naściuk oraz Pan Bogumił Młot. Starościna jest największą producentką trzody chlewnej z naszej gminy - rocznie odstawia 3.000 sztuk tuczników. Pani Magda bardzo aktywnie udziela się w pracy społecznej na rzecz swojej wsi. Jest współtwórczynią roszkowickich koron dożynkowych. Starosta gospodaruje na 370 hektarach. Produkuje głównie kukurydzę, pszenicę i rzepak. Swoje gospodarstwo wyposażył w nowoczesny sprzęt i magazyny zbożowe. W ubiegłym roku zdobył wyróżnienie w konkursie o miano Najlepszego Rolnika Indywidualnego w województwie opolskim pod nazwą AgroLiga. Pan Młot jest odznaczony odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”. Pan Bogumił przoduje także w pracy społecznej na rzecz swojej wsi. Starostowie przekazali bochen chleba burmistrz Niemodlina, Dorocie Koncewicz, która wygłosiła przemówienie do uczestników Dożynek Gminnych. Po wystąpieniach okolicznościowych w niebo wzbiły się gołębie od hodowców z Polskiego Związku Gołębi Pocztowych gminy Niemodlin.

Na scenie wręczono rolnikom odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Odznaki otrzymali:
1. Pani Kazimiera Surzyn z Roszkowic
2. Pani Kazimiera Lepianka z Roszkowic
3. Pani Stefania Rzytki z Magnuszowic
4. Pan Bernard Cymbała z Jaczowic

Na scenę zostali także zaproszeni sołtysi, uhonorowani dyplomem burmistrz Niemodlina:

1. Pani Maria Wachowska z Magnuszowic
2. Pan Jan Bąk z Radoszowic
3. Pan Stefan Sukiennik z Lipna
4. Pan Jan Gorczowski z Lipna
5. Pan Władysław Pruszyński z Wydrowic
6. Pan Zdzisław Kutyła z Molestowic.

Promesę na organizację przyszłorocznych dożynek Gminnych odebrała sołtys Graczy, Agnieszka Handzlik. Starostowie dożynek oraz burmistrz Dorota Koncewicz częstowali dożynkowym chlebem wszystkich uczestników uroczystości.

KONKURSY DOŻYNKOWE
W czasie Dożynek Gminnych w Roszkowicach przeprowadzono dwa konkursy dożynkowe, których celem było m.in.: promowanie społeczności sołeckich, prezentacja płodów rolnych z uwzględnieniem wartości kulturowych i estetycznych, docenienie pracy mieszkańców sołectw oraz uwieńczenie pomyślnie zakończonych żniw.

Korony i żywe obrazy oceniała komisja konkursowa w składzie:
1. Pani Wiesława Nowakowska – członek Zarządu Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu – przewodnicząca
2. Pani Dorota Olszewska – Biblioteka Publiczna w Niemodlinie
3. Pani Alicja Brodziak – członek Rady Seniorów Gminy Niemodlin
4. Pani Czesława Lachowska – radna Rady Miejskiej w Niemodlinie
5. Pan Zbigniew Palak – przewodniczący Rady Miejskiej w Niemodlinie

Wyniki konkursów dożynkowych:
Konkurs „Koron Żniwnych”
- kategoria koron ziarnkowych:

I miejsce
Sołectwo Magnuszowice
II miejsce
Sołectwo Szydłowiec Śląski
III miejsce
Sołectwo Radoszowice

- kategoria koron kłosowych:
I miejsce
Sołectwo Roszkowice
II miejsce
Sołectwo Sarny Wielkie
III miejsce
Sołectwo Lipno

Konkurs "Żywe Obrazy"
I miejsce
Sołectwo Lipno
II miejsce
Sołectwo Molestowice
III miejsce
Sołectwo Piotrowa

Komisja wyznaczyła koronę kłosową z Roszkowic do udziału w Dożynkach Wojewódzkich, a koronę ziarnkową z Magnuszowic do udziału w Dożynkach Powiatowych. Odbierając dyplom w konkursie koron żniwnych, sołtys Roszkowic, Ireneusz Naściuk, przedstawił na scenie twórczynie tegorocznej korony żniwnej.

W czasie Dożynek w Roszkowicach nie zabrakło atrakcji artystycznych i dobrej zabawy. Na scenie odbyły się koncert orkiestry dętej z Żelaznej oraz występy uczniów Szkoły Podstawowej w Rogach. Scena Muzyczna Ośrodka Kultury z Niemodlina zaprezentowała piosenki m.in. Zbigniewa Wodeckiego. Zaprezentowały się także: zespół Piąty Bieg z Ośrodka Kultury w Niemodlinie, kapela góralska Hajduk oraz zespół  Duo Fenix - Dwa Fyniki. Zabawę taneczną zapewnił zespół Elektronix. Wokół sceny były ustawione stoiska z kulinariami, loteria z nagrodami oraz plac zabaw dla dzieci. Dożynki prowadzili na scenie: Katarzyna Paszula oraz Marek Krzyżanowski. Organizatorami Dożynek Gminnych byli: Burmistrz Niemodlina, Sołtys i Rada Sołecka wsi Roszkowice, Ośrodek Kultury w Niemodlinie oraz Stowarzyszenie „Roszko” z Roszkowic.

Zdjęcia i sprawozdanie
Artur Pieczarka

sponsorzy.jpeg
 

 

ZOBACZ TAKŻE NASZ FILM Z DOŻYNEK GMINNYCH