Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Jubileusz 10 - lecia współpracy z Vechelde

21-09-2016

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej oraz Koncert Przyjaźni zorganizowano z okazji 10 lat współpracy z Vechelde w dniu 21 września 2016r. w Ośrodku Kultury w Niemodlinie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: delegacja z Niemiec na czele z burmistrzem miasta Vechelde, Ralfem Wernerem oraz byłym burmistrzem tego miasta, Hartmutem Marotzem, burmistrz Niemodlina, Dorota Koncewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Niemodlinie, Zbigniew Palak, radni Rady Miejskiej w Niemodlinie, radni powiatowi i licznie zgromadzeni mieszkańcy naszej gminy. Przed ośrodkiem kultury goście z Niemiec zostali powitani staropolskim zwyczajem chlebem i solą, które symbolizują dobrobyt, trwałość  i szczęście. Następnie przedstawiciele obu miast posadzili symboliczne drzewo z okazji jubileuszu 10 - lecia partnerstwa Niemodlina i Vechelde. Na placu przed ośrodkiem odbyło się też przecięcie wstęgi przy dwóch nowych, artystycznych ławeczkach wykonanych przez wrocławskiego Mistrza Rzemiosła Artystycznego, Honorowego Klucznika Miasta Wrocławia – Ryszarda Mazura.  

W czasie Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Niemodlinie przemówienia wygłosili: przewodniczący Rady Miejskiej w Niemodlinie, Zbigniew Palak, burmistrz Niemodlina, Dorota Koncewicz, burmistrz miasta Vechelde, Ralf Werner oraz były burmistrz Vechelde, Hartmut Marotz. Partnerskie miasto położone jest w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Peine. Umowa o współpracy międzyregionalnej między Gminą Niemodlin i miastem Vechelde podpisana została 5 maja 2006 roku przez śp. burmistrza Niemodlina, Stanisława Chalimoniuka oraz burmistrza Vechelde, Hartmuta Marotza. W czasie swojej wizyty w Niemodlinie, delegacja z Niemiec wraz z burmistrz Dorotą Koncewicz, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobie byłego burmistrza Niemodlina, śp. Stanisława Chalimoniuka (1944-2007).

Podczas Koncertu Przyjaźni z okazji Jubileuszu wystąpili:
- artyści z Ośrodka Kultury w Niemodlinie: Hanna Zaremba, Anna Hildebrand, Kamil Kilian, Maja Myśliwiec, Małgorzata Kalińska oraz Jerzy Sadłoń przy akompaniamencie Pawła Ostrowskiego,
- dzieci i młodzież z: Przedszkola nr 1 w Niemodlinie, Przedszkola nr 2 w Niemodlinie, Przedszkola w Graczach, Szkoły Podstawowej w Graczach, Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Niemodlinie, Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Grabinie, Szkoły Podstawowej w Rogach, Gimnazjum Zespołu Szkół w Niemodlinie oraz Gimnazjum w Graczach.

W czasie występów zaprezentowano piosenki, układy taneczne i prezentacje słowno - muzyczne. Wiktoria Kramczyńska z Gimnazjum w Niemodlinie zaśpiewała w języku niemieckim, "Liebe ist alles", a Ewa Mucha z Gimnazjum w Graczach, recytowała wiersz "Freundschaft". Publiczność nagrodziła wszystkich brawami. Koncert Przyjaźni z okazji 10 – lecia jubileuszu partnerstwa Niemodlina i Vechelde prowadzili, Grzegorz Budz i Katarzyna Paszula.

Goście z Vechelde zwiedzili naszą gminę

Podczas pobytu w naszej gminie, delegacja z Vechelde miała możliwość zwiedzenia Zamku Książęcego w Niemodlinie. Grupę po remontowanym obiekcie zabytkowym oprowadzał Stanisław Janiak. Burmistrz Niemodlina, Dorota Koncewicz, zaprosiła gości także na tereny naszych sołectw. Delegacja z Vechelde mogła zobaczyć zagospodarowany teren świetlicy wiejskiej w Lipnie oraz teren rekreacyjny w Molestowicach z wiatami grillowymi i miejscem do gry w kręgle. Goście byli w odrestaurowanym kościele w Szydłowcu Śląskim pw. Imienia NMP. Była też wizyta w kopalni bazaltu i zakładzie produkcji styropianu w Graczach oraz u strażaków ochotników w Grabinie. Przypomnijmy, że od 2000 roku tamtejsi strażacy użytkują samochód gaśniczy marki Mercedes otrzymany w darze od miasta partnerskiego Vechelde.

Sprawozdanie i zdjęcia
Artur Pieczarka, UM Niemodlin