Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Wkrótce ruszą roboty przy murach obronnych i bastei

20-02-2017

Logo.jpeg

W dniu 17 lutego 2017 r. w Urzędzie Miejskim w Niemodlinie podpisana została umowa z wykonawcą remontu fragmentu murów obronnych wraz z basteją.
Zakończony został przetarg ogłoszony przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Niemodlinie. W pierwszej połowie roku ruszy remont, który powinien być zakończony przed rozpoczęciem wakacyjnego sezonu turystycznego. Przypomnijmy, że gmina Niemodlin pozyskała pieniądze na projekt „Transgraniczne dziedzictwo rodu Praschma” z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Projekt powstał dzięki współpracy z Prażmem – miastem partnerskim Niemodlina. W związku z trwającą właśnie rewitalizację Zamku Książęcego Niemodlin, gmina Niemodlin, która jest właścicielem muru i bastei, obiektów najbardziej wyeksponowanych przy głównym szlaku komunikacyjnym miasta, podjęła decyzję o rozpoczęciu wykorzystania potencjału związanego z rodem Praschma i rewitalizacją Zamku.

Fragmenty muru z basteją mają być wyremontowane i doświetlone. Remont będzie polegał na oczyszczeniu powierzchni muru kamiennego i ceglanego m.in. z graffiti, odsoleniu i odsuszeniu muru, uzupełnieniu ubytków w murze, usunięciu spoin cementowych i cementowo-wapiennych oraz zastąpieniu ich zaprawa wapienną, skuciu wtórnych tynków wewnątrz bastei, założeniu prętów stalowych w miejscach pęknięć, wykonaniu izolacji pionowej, hydrofobizacji muru oraz bastei, przełożeniu i uzupełnieniu dachówki ceramicznej - karpiówki na murze i bastei oraz rekonstrukcja i zwieńczenia bastei wg. materiałów archiwalnych.

DSC_0855.jpeg
Wizualizacja.jpeg

Artur Pieczarka, UM Niemodlin