Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Ostatnie pożegnanie

25-05-2015

Szanowni Państwo ! Rozstania są trudne do zaakceptowania . Szczególnie bolesne są wtedy, gdy wiemy, że są ostateczne, że już nigdy się nie zobaczymy. Zebraliśmy się tutaj aby pożegnać Panią Marię Schmidt : bohaterkę pól bitewnych minionej wojny.

Odeszła w najpiękniejszym miesiącu roku w maju, miesiącu rocznicy ( 71 ) bitwy pod Monte Cassino, w której brała udział jako żołnierz 2 Korpusu 316 Kompanii Transportowej Kobiet. Pani Maria uczestniczyła również w walkach na terenie: Iraku, Iranu, Palestyny, Egiptu oraz Włoch. Odznaczona została : Krzyżem Kawelerskim, Krzyżem Monte Cassino, Krzyżem Monte Cassino-Ankona-Bolonia, Medalem za wojnę ( odznaczenie angielskie ), Gwiazdą za Italię, Gwiazdą za wojnę ( odznaczenie włoskie ),

Medalem Wojska Polskiego. To właśnie Pani Maria wręczała czerwone maki generałowi Andersowi i generałowi Morganowi po walkach o Monte Cassino – a zdjęcie z tego wydarzenia opublikowane zostało na pierwszej stronie czasopisma „ Orzeł Biały ” wydawanego w Anglii. Podczas spotkań z dumą wspominała swoje losy : opowiadała o spotkaniu z królem Jerzym VI w Palestynie, z generałem Sikorskim. Z wypiekami na twarzy opowiadała o tułaczce, rozstaniach i radościach powrotów - dokumentując każdą opowieść zdjęciami z tamtych lat. Odchodzi na wieczną już ostatnią wartę żołnierz o wielkim sercu, odważny z olbrzymim poczuciem swojej tradycji narodowej.

Nasza obecność tutaj świadczy o tym , że lekcja z II wojny światowej nigdy nie zostanie zapomniana wskazuje również i na to, że żegnamy kogoś nam bliskiego, kto wniósł do naszego życia nie tylko wspomnienia, ale i wartości, które zawsze będą w nas obecne. Musimy je zatem w sobie pielęgnować i dzielić się nimi. Wszyscy jak tu stoimy , mamy świadomość jak wiele Pani Maria Schmidt zrobiła dla wolności naszej ojczyzny. W imieniu wszystkich mieszkańców gminy Niemodlin oraz władz samorządowych pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim państwu za przybycie na tę uroczystość pogrzebową. Wszyscy chcemy w ten sposób wesprzeć rodzinę i bliskich w jej bólu i żalu. Towarzysząc w ostatniej drodze kogoś tak wyjątkowego, podejmijmy nasze osobiste postanowienia. Niech nie kończy się to co wartościowe, ale znajduje chętnych kontynuatorów w prawdziwym pojmowaniu prawdy, patriotyzmu i tradycji narodowej.

Burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz