Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Dzień otwarty dla chętnych do nauki rzeźbiarstwa

05-07-2017

Logotypy.png

Sobota, 08.07.2017 r., w godzinach 14.00 – 16.00 rzeźbiarze zaprezentują swoje umiejętności oraz poprowadzą zajęcia dla osób chętnych do nauki rzeźbiarstwa. Prosimy o zachowanie ostrożności w trakcie warsztatów.

Przypomnijmy, że rozpoczął się plener rzeźbiarski nad Stawem Zamkowym w Niemodlinie. Bierze w nim udział czterech artystów z Polski i Czech: Stanisław Kilarecki, František Vitásek, Ignacy Nowodworski oraz Miroslav Gross, w ramach realizacji projektu pn.: Transgraniczne dziedzictwo rodu Praschma - II Etap - Przywrócenie pamięci", który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska oraz ze środków budżetu państwa RP w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad.

Przy Stawie Zamkowym powstaną m.in. cztery rzeźby ok. trzech metrów wysokości:
- hrabiego Praschmy,
- sokoła (herb Niemodlina) wraz z herbem rodu Praschmów i herbami miast partnerskich,
- rybaka wyławiającego karpie (produkt regionalny Niemodlina)
- Christopha Liebicha - leśnika wywodzącego się z Niemodlina, założyciela "Praskiej Szkoły" leśnictwa.

Rzeźby wykonane zostaną w pniach uschniętych drzew. Podczas pleneru mieszkańcy i turyści mogą zapoznać się z postępem prac oraz wziąć udział w sobotnich warsztatach (8 lipca br. 14.00-16.00). Plener jest jedną z atrakcji artystycznych podczas sezonu.

Historia rodu Praschma połączyła oddalone od siebie miasta Niemodlin i Prażmo. Prażmo położone na Morawach jest od 2013 r. miastem partnerskim Niemodlina. Zostało założone przez ród Praschma w 1777 r. Niemodlin oraz jego okolice również zawdzięczają swój rozwój rodzinie Praschma, która przybyła do miasta w XVII w. Wykonane rzeźby będą stanowiły kolejną atrakcję na wspólnym transgranicznym szlaku.

 

 

Artur Pieczarka, UM Niemodlin