Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Drewniane rzeźby przy Stawie Zamkowym

13-07-2017

Logotypy.png
Cztery rzeźby ustawiono przy Stawie Zamkowym. Na drewnianych pniach można podziwiać rzeźby: hrabiego Johanna Nepomucena Karla Praschmę, sokoła (herb Niemodlina) wraz z herbem rodu Praschmów i herbami miast partnerskich, rybaka wyławiającego karpie oraz Christopha Liebicha - leśnika wywodzącego się z Niemodlina, założyciela "Praskiej Szkoły" leśnictwa.

W Niemodlinie zorganizowano plener rzeźbiarski. Brali w nim udział artyści z Polski i Czech: Stanisław Kilarecki, František Vitásek, Ignacy Nowodworski oraz Miroslav Gross. Przedsięwzięcie było możliwe w ramach realizacji projektu pn.: Transgraniczne dziedzictwo rodu Praschma - II Etap - Przywrócenie pamięci", który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska oraz ze środków budżetu państwa RP w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad.

Historia rodu Praschma połączyła oddalone od siebie miasta Niemodlin i Prażmo. Prażmo położone na Morawach jest od 2013 r. miastem partnerskim Niemodlina. Zostało założone przez ród Praschma w 1777 r. Niemodlin oraz jego okolice również zawdzięczają swój rozwój rodzinie Praschma, która przybyła do miasta w XVII w. Wykonane rzeźby będą stanowiły kolejną atrakcję na wspólnym transgranicznym szlaku.

Galeria z zakończenia pleneru:
 

 

Galeria z przebiegu pleneru rzeźbiarskiego w Niemodlinie:
 

 

Film z pleneru rzeźbiarskiego


Artur Pieczarka, UM Niemodlin