Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Dożynki Gminne w Graczach - relacja

28-08-2017

Pięknie udekorowane posesje, korony żniwne, żywe obrazy, gościnność i dobra zabawa - zachwyciły uczestników Dożynek Gminnych w Graczach. W kościele pw. św. Trójcy podziękowano za tegoroczne plony i modlono się w intencji rolników. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Tadeusz Jan Wolański, proboszcz parafii. W barwnym korowodzie z udziałem Bialskiej Orkiestry Dętej uczestnicy dożynek udali się na stadion, gdzie czekała licznie zgromadzona publiczność. Na scenie poszczególne sołectwa przedstawiali Katarzyna Paszula i Marek Krzyżanowski. Mieszkańcy sołectw otrzymali duże brawa za korony żniwne i żywe obrazy. Starostowie Dożynek Gminnych, Marzena Franczyk z Rzędziwojowic oraz Daniel Chrobot z Graczy, przekazali bochen chleba burmistrz Niemodlina, Dorocie Koncewicz, która wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Były też wystąpienia zaproszonych gości. W Dożynkach Gminnych wzięli udział m.in.: poseł Tomasz Kostuś, przedstawiciele władz regionu na czele z wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym, radny Sejmiku Grzegorz Sawicki, radni powiatowi, Jan Krzesiński i Kazimierz Górski, lokalni władze gminy Niemodlin na czele z burmistrz Niemodlina, Dorotą Koncewicz, przewodniczącym Rady Miejskiej w Niemodlinie, Zbigniewem Palakiem oraz wiceprzewodniczącym Rady Bartoszem Wajmanem, radni Rady Miejskiej, sołtysi i członkowie Rad Sołeckich z terenu gminy, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, instytucji i związków rolniczych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy gminy. Po wystąpieniach okolicznościowych tradycyjnie w niebo wzbiły się gołębie od hodowców z Polskiego Związku Gołębi Pocztowych gminy Niemodlin. Promesę na kolejne dożynki przyznano Sołectwu Piotrowa. Zasłużeni mieszkańcy i rolnicy uhonorowani zostali dyplomem Burmistrz Niemodlina.

W czasie Dożynek Gminnych w Graczach przeprowadzono dwa konkursy dożynkowe, których celem było m.in.: promowanie społeczności sołeckich, prezentacja płodów rolnych, docenienie pracy mieszkańców sołectw oraz uwieńczenie pomyślnie zakończonych żniw. Komisja konkursowa w składzie: Kazimiera Hołodniak, Dorota Olszewska, Alicja Brodziak, Anna Ciszewska oraz Zbigniew Palak dokonała oceny "Koron Żniwnych" i postanowiła przyznać:

W kategorii koron ziarnowych
I miejsce Sołectwo Szydłowiec Śląski
II miejsce Sołectwo Radoszowice

W kategorii koron kłosowych
I miejsce Sołectwo Roszkowice
II miejsce Sołectwo Magnuszowice
III miejsce Sołectwo Gracze

Wyróżnienie Sołectwo Sarny Wielkie

W konkursie na "Żywe Obrazy"
I miejsce Sołectwo Gracze
II miejsce sołectwo Piotrowa
III miejsce Sołectwo Molestowice

Korona kłosowa z Roszkowic została wskazana do udziału w konkursie podczas Dożynek Wojewódzkich w Namysłowie, a korona z Magnuszowic do udziału w Dożynkach Powiatowych w Popielowie.

Podczas Dożynek Gminnych przyznano także nagrody za "Najpiękniej udekorowaną posesję":
I miejsce Państwo Rutowicz
II miejsce Państwo Bąk
III miejsce Państwo Chrobot
 
Dożynkom Gminnym w Graczach towarzyszyły atrakcje kulturalne. Na scenie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Przedszkola w Graczach, Kamil Kilian - Scena Muzyczna Ośrodka Kultury w Niemodlinie, zespół Piąty Bieg z Ośrodka Kultury w Niemodlinie. Wieczorem odbyły się: koncert zespołu YESTERDAYSI oraz zabawa taneczna z zespołem DUET i DJ’ em. Wokół sceny były też liczne atrakcje dla dzieci oraz znakomita kuchnia polowa.

Wykaz osób wyróżnionych Dyplomem Burmistrza na Dożynkach Gminnych w Graczach:
 
1. Grabin:
- Maria Krzemińska
- Zofia Gwóźdź Wąchała

2. Grodziec:
- Andrzej Kubów
- Łukasz Grela

3. Magnuszowice:
-  Grzegorz Będkowski
- Izabela Wysocka
- Witold Sarnicki

4. Roszkowice:
- Bogumił Młot
- Witold Turowski
- Stowarzyszenie „Roszko z Roszkowic”

5. Sarny Wielkie:
- Stefan Korytkowski
- Jacek Mihilewicz
- Teresa Kociołek

6. Gracze:
- Daniel Chrobot
- Zbigniew Bielawski
- Zygmunt Piwowarski
- Andrzej Micuń
- Irena Dziura
- Grażyna Czerwińska-Drosdziok
- Marzena Zarzycka
- Anna Rożniatowska
- Iwona Gut

Film:

Galeria zdjęć:
 

 

Artur Pieczarka, UM Niemodlin