Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Z policji do straży - metamorfoza samochodu dla OSP Gracze

27-02-2018

Blisko rok strażacy ochotnicy z Graczy remontowali i dostosowywali dla potrzeb OSP samochód pozyskany nieodpłatnie z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Pojazd marki Ford Transit wymagał remontu blacharskiego, wymiany wielu zużytych lub skorodowanych części oraz wymiany siedzeń i tapicerki wewnątrz pojazdu. Samochód był lakierowany oraz został oklejony numerem operacyjnym. Zostały także zakupione i zamontowane sygnały świetlne i dźwiękowe, aby mógł spełnić warunki pojazdu uprzywilejowanego. W dniu 27 lutego br. gościliśmy w Niemodlinie redaktor Ewelinę Laxy z Radia Opole, która przeprowadziła wywiady z strażakami. Jak podkreśla prezes OSP Gracze - Sławomir Gębski: - Wszystkie prace zostały wykonane społecznie przez członków OSP. Jedynie za symboliczną kwotę malowanie pojazdu wykonał Pan Waldemar. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w odnowę pojazdu i pomoc w przygotowaniu samochodu do rejestracji. Dziękuję także Panu Januszowi Andrejszyn za udostępnienie nam warsztatu i wyposażenia, gdzie mogliśmy wykonać remont samochodu.

Nowy nabytek OSP Gracze służył będzie do przewozu osób jak i sprzętu ratowniczo - gaśniczego. W przyszłości będzie zamontowany także hak holowniczy do transportu przyczepy z pontonem, będący na wyposażeniu jednostki. - Jeśli chodzi o finansowanie, remont został pokryty częściowo z budżetu gminy Niemodlin i częściowo z środków własnych naszej jednostki OSP - podkreśla druh Kazimierz Stala - Skarbnik OSP Gracze, który dziękuje burmistrz Niemodlina, Pani Dorocie Koncewicz za wsparcie inicjatywy.

Na chwilę obecną samochód jest garażowany u jednego z mieszkańców Graczy. Strażacy podejmują działania zmierzające do budowy jednego dodatkowego boksu garażowego przy remizie OSP Gracze. Przypomnijmy, że jednostka dysponuje dwoma pojazdami ratowniczo - gaśniczymi: Star 244 (od 2008r.) i Steyr (od 2016r.). OSP Gracze od 1995 roku należy do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W ciągu roku strażacy ochotnicy wyjeżdżają ok. 80 razy do różnego rodzaju zdarzeń m.in. do wypadków na autostradzie A4. Druhowie OSP Gracze posiadają uprawnienia do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Posiadają szkolenia z Ratownictwa Technicznego oraz liczne kursy związane m.in. z prowadzeniem działań ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego.

 

 

Artur Pieczarka, UM Niemodlin