- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Dni Niemodlina 2013 już za nami

27-06-2013

Poniżej relacja z imprezy:
21 czerwca (piątek)
Wydarzeniem inaugurującym obchody 730-lecia lokacji Niemodlina była uroczysta sesja Rady Miejskiej w Niemodlinie, która miała miejsce w sali widowiskowej niemodlińskiego Ośrodka Kultury. Zanim jednak rozpoczęła się uroczystość, na foyer nastąpiło otwarcie wystawy fotografii Jerzego Pietraszki – dobrze znanego naszym mieszkańcom dziennikarza i fotografa Nowin Nyskich. Zebrani goście obejrzeli prawie siedemdziesiąt zdjęć, przedstawiających głównie portrety m. in. znanych polityków krajowych, a także lokalnych samorządowców, czy też gwiazdy polskiego show businessu. Wśród fotografii Jerzego Pietraszki znajdują się również zdjęcia z jego podróży po Stanach Zjednoczonych, które przejechał wzdłuż i wszerz.
DSC_4901.jpeg
DSC_4896.jpeg

XLII sesję Rady Miejskiej w Niemodlinie otworzył przewodniczący Rady Miejskiej w Niemodlinie Mariusz Nieckarz, który podkreślił w swoim wystąpieniu, że w historię naszego miasta wpisały się rody i osoby, które zabiegały o to, by mieszkańcom żyło się lepiej.
Kolejnym punktem sesji było podpisanie umowy partnerskiej z czeską gminą Prażmo, leżącą niedaleko Cieszyna, założoną w XVIII wieku przez właściciela niemodlińskiego zamku – Jana Nepomucena Praschma. Burmistrz Mirosław Stankiewicz i starosta gminy Prażmo Marek Kaniok podpisali umowę o współpracy przede wszystkim na polu szeroko pojętej kultury. - Odwiedziliśmy ostatnio gminę Prażmo i zobaczyliśmy, że edukacja ekologiczna, edukacja przedszkolna jest interesująca. Rada Miejska podjęła jednomyślną uchwałę o podpisaniu partnerstwa. Dzisiaj dajemy początek nowej współpracy naszych dzieci i ich nauczycieli, sportowców, strażaków. Ludzie będą wzajemnie się poznawać i przełamywać stereotypy – Polacy o Czechach i Czesi o Polakach. Pierwszym akcentem owej współpracy było wspólne wysłuchanie hymnu gminy Prażmo i zaproszenie przez starostę Marka Kanioka do ponownych odwiedzin.
DSC_4932.jpeg
DSC_4933.jpeg
DSC_4937.jpeg

Z okazji jubileuszu Niemodlina nie zabrakło życzeń i wspomnień. Wszystkiego najlepszego naszej gminie życzyli przybyli goście. Były kwiaty i upominki.
DSC_4946.jpeg
DSC_4950.jpeg
DSC_4952.jpeg
DSC_4959.jpeg

Wspomnienia zaś przybrały wymiar wykładów okolicznościowych dotyczących lokacji Niemodlina. W historię księstwa niemodlińskiego wprowadziła zebranych dr Janina Domska. Dalsze dzieje przedstawił Mariusz Woźniak za pomocą interesującej prezentacji multimedialnej i wykładu, doprowadzając słuchaczy swoim wehikułem czasu do drugiej polowy XX wieku.
DSC_4964.jpeg
DSC_4975.jpeg

Uroczystego charakteru sesji nadała również oprawa artystyczna. Przed rozpoczęciem i na zakończenie spotkania legendy o Niemodlinie przedstawiła grupa teatralna Ośrodka Kultury prowadzona przez Małgorzatę Dolak, zaś Scena Młodzieżowa niemodlińskiego ośrodka zaprezentowała program artystyczny „Projekt Zaucha” – autorską interpretację piosenek Andrzeja Zauchy, przygotowaną pod kierunkiem Katarzyny Paszuli-Gryf i Pawła Ostrowskiego.
DSC_5016.jpeg

Każdy z obecnych gości otrzymał na zakończenie spotkania, zaprojektowany przez Mariusza Woźniaka, pamiątkowy medal wybity z okazji jubileuszu 730-lecia lokacji Niemodlina.
22 czerwca (sobota)
Jeżeli spróbować opisać sobotnie wydarzenia w dwóch słowach, to najbardziej pasujące będą: festiwal talentów. O godzinie 13.30 spod biblioteki w Niemodlinie wyruszył barwny korowód mieszkańców naszej gminy. Prowadzony przez rytm i muzykę orkiestry oraz włodarzy, korowód przeszedł przez Rynek, ul. Wojska Polskiego i Aleje Wolności, aż pod scenę plenerową przy Ośrodku Kultury, gdzie został uwieńczony pamiątkowym zdjęciem.
korowod (1).jpeg
2.jpeg
fot. W. Biliński
3.jpeg
4.jpeg
5.jpeg
7.jpeg
8.jpeg
9.jpeg
fot. W. Biliński
korowod (21) burmistrz dzieci.jpeg

Po korowodzie ulicami miasta rozpoczął się korowód talentów na scenie. Najpierw z rąk burmistrza i przewodniczącego rady miejskiej nagrody otrzymali laureaci gminnych konkursów oraz turniejów sportowych. Później na scenie prezentowali się wychowankowie i uczniowie przedszkoli i szkół niemodlińskiej gminy, przedstawiając piosenki, tańce i inscenizacje. Widać było, że dla wielu było to ogromne przeżycie – wystąpić na dużej scenie. Podobnie, chociaż już starsi, czuli się uczestnicy konkursu talentów muzycznych Radia Nysa FM - Music Star. Daj się złowić! Jury oceniało, kto ze zgłoszonych wykonawców jest potencjalnym zwycięzca i zdobywcą nagrody dziesięciu tysięcy złotych oraz możliwości nagrania płyty. Z niemodlińskich eliminacji taką szansę otrzymali m.in. Wiktoria Grudniok, Kamil Bieniek, zespół Bonus z Tułowic oraz zespół The Doris.
Z szansy pokazania swoich talentów skorzystały również zespoły młodzieżowe Ośrodka Kultury. Od spokojnych utworów aż po mocne rockowe kawałki – w szerokim wachlarzu brzmień zaprezentowali się publiczności: Cadillac, The Doris i Niemodlin, zamykając w tym dniu prezentacje lokalnych talentów.
Do dalszej zabawy zagrzewała swoimi energetycznymi piosenkami oraz równie energetycznym ruchem scenicznym Malwina Kusior – artystka musicalowa Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Piosenkarka promowała swoją debiutancką płytę „Przeznaczenie” - zupełnie inną od musicalowych brzmień – dlatego na scenie usłyszeć można było pop, r&b i rock. Po koncercie Malwiny Kusior mieszkańcy bawili się do na wspólnej zabawie tanecznej.
nagrody sport konkursy burmistrz (5).jpeg
music star niemodlin (8).jpeg
music star niemodlin (10).jpeg
zespoly rockowe OK (7).jpeg
Malwina Kusior.jpeg


23 czerwca (niedziela)
Wczesnym rankiem rozegrano zawody wędkarskie o tytuł „Wędkarza 730-lecia Miasta Niemodlin” na rzece Ścinawa i stawie „Młyńskim" w Niemodlinie. Organizatorami byli wspólnie: Burmistrz Niemodlina, Polski Związek Wędkarski-koło Niemodlin oraz Lokalna Grupa Rybacka „Opolszczyzna”. Do zawodów stawiło się 43 zawodników. Zawodnicy podzieleni zostali na dwie grupy. Pierwsza łowiła przez dwie godziny na zalewie „Młyńskim", druga na rzece Ścinawa. Po dwóch godzinach nastąpiła zamiana miejsc. Ryby złowiło 31 wędkarzy, a największą z nich złowił Czesław Błasiak. Zwycięzcą zawodów okazał się Krzysztof Zwoliński, drugi był Krzysztof Tomasik, a na trzecim miejscu podium uplasował się Łukasz Pałasz.
DSC_0018.jpeg
fot. J. Kogut
DSC_0252.jpeg
fot. J.Kogut
Wczesnym popołudniem rozpoczęły się atrakcje kulturalne na scenie przy Ośrodku Kultury i wokół niej. Jako pierwszy wystąpił zespół Fantazja z Bielic. Następnie prezentowali się podopieczni niemodlińskiego Ośrodka Kultury. Swoje układy taneczne pokazały wszystkie grupy wiekowe zespołu Rytmix, które od dwóch lat prowadzi Karolina Micuń. Swój pokaz przed szeroką publicznością miała również grupa taneczna street dance, która opiekuje się Marta Kobylańska. Wystąpili również starsi i młodsi uczestnicy zajęć Studia Piosenki, które prowadzą Magdalena Krzemień i Natalia Kryjom. Nie mogło zabraknąć na Dniach Niemodlina zespołu Graczanki, a także nowo powstałego zespołu wokalnego „Piąty bieg”. Oba prowadzi Kazimierz Piekarski. W bloku Ośrodka Kultury zaprezentowali się również młodzi instrumentaliści, przygotowani przez Pawła Ostrowskiego i Pawła Melskiego.
DSC_4910.jpeg
fot. W. Biliński
DSC_5014.jpeg
fot. W. Biliński

O związane z rybami atrakcje zadbała Lokalna Grupa Rybacka „Opolszczyzna”, która przygotowała zabawy i konkursy nie tylko dla dzieci, naukę wędkarstwa rzutowego oraz promowała spożycie ryb. To zadanie postawił sobie również Jasiek Kuroń, który dla mieszkańców przygotował karpia na trzy sposoby i pokazywał jak łatwo, tanio i smacznie można przyrządzić niemodlińską rybę.
kuron (2).jpeg

W niedzielnej imprezie nie zabrakło również pokazu walk rycerskich. Chociaż to czasy dawno minione, wystarczyło spojrzeć na oglądających pokaz, żeby przekonać się, iż walka na miecze nadal jest bardzo interesująca i widowiskowa.
DSC_5968.jpeg

Od godziny 17.30 uwagę widzów przykuwały już tylko występy muzyczne na scenie. Po recitalu Wacława Masłyka i zespołu Żubrosie, którzy w tradycyjnych strojach szlacheckich śpiewali piosenki myśliwskie, wystąpiła pierwsza gwiazda wieczoru – zespół Universe. Chociaż piosenki zespołu nie są grane w popularnych stacjach radiowych, Universe posiada wielu fanów, a jeszcze więcej osób po prostu zna ich piosenki. Na koncertowej playliście zespołu nie zabrakło ich największych przebojów: Daj mi wreszcie święty spokój, Tacy byliśmy, To był maj, Mr. Lennon.
Największą gwiazdą obchodów 730-lecia lokacji Niemodlina była Formacja Nieżywych Schabuff, których piosenki zna prawie cała Polska. Dlatego zebrana przed sceną publiczność nie miała najmniejszych problemów, aby wraz z liderem Formacji śpiewać: Lato, lato wszędzie, Chciałabym, chciała czy też Da, da, da. Podsumowaniem jubileuszu był widowiskowy pokaz sztucznych ogni.
masłyk.jpeg
DSC_5156.jpeg
fot. W. Biliński
DSC_5171.jpeg
fot. W. Biliński
DSC_5241.jpeg
fot. W. Biliński
DSC_6161.jpeg
Podczas głównych obchodów święta miasta można było również zwiedzać wystawę skarbu z Niemodlina, której uroczystego otwarcia dokonał w dniu 9 czerwca 2013 r. burmistrz Niemodlina Mirosław Stankiewicz wraz z dyrektorem Muzeum Piastów Śląskich Pawłem Kozerskim i dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemodlinie Jadwigą Kutyła.
P6092351.jpeg
P6092363.jpeg
P6092364.jpeg

Skarb Niemodliński, odnaleziony przypadkowo podczas pogłębiania rowu melioracyjnego w 1980 roku, to grosze praskie (czeskie), pochodzące z mennicy królów czeskich w Kutnej Horze, z czasów dynastii Luksemburgów, głównie z lat 1311 – 1378.
Ponadto na wystawie zaprezentowane zostały materiały dotyczące historii Ziemi Niemodlińskiej, na które składały się mapy, zdjęcia, eksponaty archeologiczne, dokumenty z archiwum hrabiego Praschmy. Wystawiono również publikacje książkowe o Niemodlinie i pamiątkowe exlibrisy wydane przez bibliotekę z okazji jubileuszu 730-lecia lokacji Niemodlina.
Wystawę udostępnioną w dniach od 9 – 23 czerwca 2013 r. licznie odwiedzili uczniowie szkół wraz z nauczycielami oraz mieszkańcy gminy Niemodlin i okolic. Wśród odwiedzających ekspozycję znaleźli się również potomkowie rodu Praschma oraz starosta miejscowości Prażmo z Czech Marek Kaniok wraz z delegacją.
Obraz 030.jpeg
Obraz 027.jpeg
Projekt „Obchody 730-lecia lokacji Niemodlina” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

 ŚWIĘTO MIASTA NA SPORTOWO

W pierwszym dniu święta naszego miasta w hali widowiskowo-sportowej odbył się turniej gier i zabaw siatkarskich dla dziewcząt z klas II-III szkół podstawowych z Rogów, Graczy i Niemodlina.
Była to również forma podsumowania programu profilaktycznego – wyławiamy sportowe talenty z gminy Niemodlin, trwającego od 1 stycznia br. do końca czerwca. Dzieci z Rogów i Graczy przewieźliśmy na halę do Niemodlina, gdzie dołączyły dziewczynki z SP nr 1 Niemodlin. Instruktorzy, którzy przez ostatnie 6 miesięcy prowadzili zajęcia z dziećmi: Bożena Gala z SP Rogi, Agnieszka Duda z SP Niemodlin i Wiesław Nicpoń z ZS Gracze przygotowali konkurencje, które przyniosły wiele radości dzieciom i kibicom, którymi byli przede wszystkim rodzice.
W wyniku przeprowadzonych zawodów zwyciężyły dzieci z Graczy i Rogów, zdobywając równą ilość punktów - po 8, a trzecie i czwarte miejsce zdobyły dzieci z SP 1 Niemodlin, która wystawiła dwie drużyny. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie paczki ufundowane przez burmistrza Niemodlina Mirosława Stankiewicza.
Następnego dnia odbyły się zawody piłki nożnej na boisku Orlik 2012 oraz tenisa stołowego w hali widowiskowo-sportowej .
O godz. 10.00 na boisku Orlik odbyło się uroczyste otwarcie zawodów, w którym uczestniczyli piłkarze i tenisiści. Oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Niemodlina oraz starosta partnerskiego miasta Prażmo – Marek Kaniok. W turnieju piłkarskim wystąpiły cztery drużyny: Sokół Stity, Stal Brzeg, Skalnik Gracze oraz UKS Jedynka Niemodlin. Grano systemem każdy z każdym. Mecze były bardzo zacięte i do końca ważyły się losy zwycięzcy turnieju.
Klasyfikacja końcowa turnieju:
I miejsce – Stal Brzeg
II miejsce – Sokół Niemodlin
III miejsce – Skalnik Gracze
IV miejsce – Sokół Stity
W turnieju tenisa stołowego grano w formule indywidualnej i drużynowej. W turnieju indywidualnym wystartowało 10 zawodniczek i zawodników, natomiast w turnieju drużynowym trzy ekipy reprezentujące kluby Sokolik Niemodlin – dwie drużyny i Sokoła Stity – jeden zespół.
Klasyfikacja końcowa – gra indywidualna:
I miejsce – Marcin Kolman
II miejsce - Angelika Czech
III miejsce - Marek Kolman
Klasyfikacja końcowa – gra drużynowa
I miejsce – Sokolik I Niemodlin
II miejsce – Sokolik II Niemodlin
III miejsce – Sokół Stity
Wszyscy zawodnicy i trenerzy otrzymali medale, a najlepsze zespoły puchary ufundowane przez burmistrza Niemodlina. Uczestnicy turniejów otrzymywali nagrody z rąk burmistrza oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Niemodlinie na scenie plenerowej przy Ośrodku Kultury.
Niedziela była dniem koszykarskim i siatkarskim. Rano na boisku Orlik 2012 rozgrywane były XV Mistrzostwa Opolszczyzny w Streetballu. Udział wzięło 8 zespołów podzielonych na dwie grupy po cztery zespoły. W grupach rozgrywano mecze każdy z każdym i dwie pierwsze drużyny z każdej grupy awansowały do półfinałów. Następnie rozgrywano mecze na krzyż, a potem o trzecie i pierwsze miejsce.
Klasyfikacja końcowa turnieju:
I miejsce – Grupa Trzymająca Wagę
II miejsce – Calvados
III miejsce - Strzelce
Turniej miał bardzo silną obsadę. W poszczególnych drużynach grało wielu zawodników grających na co dzień w ligach zawodowych. Współorganizatorem zawodów była Politechnika Opolska i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Nagrody ufundował burmistrz Niemodlina.
Równocześnie do zmagań streetball w hali widowiskowo- sportowej rozpoczął się turniej koszykówki kadetów z udziałem czterech drużyn: Basket Lubliniec, MKS Otmuchów, Odra Brzeg i UKS Jedynka Niemodlin. Grano systemem każdy z każdym i w wyniku przeprowadzonych spotkań, klasyfikacja przedstawia się następująco:
I miejsce - MKS Otmuchów
II miejsce - Basket Lubliniec
III miejsce - UKS Jedynka Niemodlin
IV miejsce - Odra Brzeg
Siatkarska odsłona sportowych atrakcji miała miejsce na basenie odkrytym w Niemodlinie, gdzie odbywał się turniej siatkówki plażowej. Wystartowały 3 drużyny pań oraz 5 drużyn panów. Mecze rozgrywane były do dwóch wygranych setów, a grano systemem każdy z każdym. Zacięte mecze były dużą atrakcją dla kibiców.
W klasyfikacji kobiet :
I miejsce Agnieszka Duda i Anna Zdanowska
II miejsce Anna Pieniakowska i Elżbieta Boszkowska
III miejsce Wydra Marta i Dominika Grin
W klasyfikacji mężczyzn:
I miejsce Bartłomiej Walków i Tomasz Stonoga
II miejsce Paweł Kutylak i Wojciech Duraj
III miejsce Piotr Otawa i Marcin Kolman

Rozgrywki sportowe rozegrane podczas obchodów 730-lecia lokacji Niemodlina cieszyły się dużą popularnością. Wszystkie dyscypliny miały dużo uczestników i obserwowało je sporo kibiców.
Krzysztof Kubiak
Dyrektor OSiR Niemodlin
P6210357.jpeg
P6210445.jpeg
P6210446.jpeg
P6210448.jpeg
P6210449.jpeg
DSC06155.jpeg
DSC06169.jpeg
DSC06151.jpeg
DSC06171.jpeg
DSC06186.jpeg
DSC06219.jpeg
DSC06225.jpeg
DSC06270.jpeg
DSC06273.jpeg

logosy1.jpeg