Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2020 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Drzewka wolności na 100 - lecie niepodległości

24-04-2018

Rozpoczęło się obsadzanie 100 drzewek w Gminie Niemodlin na 100 - lecie niepodległości. Burmistrz Niemodlina - Dorota Koncewicz, dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy gminy posadzili dziś drzewka. Młode lipy rosną już na terenach: Szkoły w Graczach, Przedszkola w Graczach, Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Niemodlinie, Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 2 w Niemodlinie, Domu Senior - Wigor, Ośrodka Sportu i Rekreacji i ZGKiM w Niemodlinie. Jak podkreślała burmistrz Niemodlina podczas spotkań z mieszkańcami, w wielu kulturach uważa się lipę za drzewo święte, być może ze względu na jej długowieczność. Drzewo to może rosnąć kilkaset lat.

Dawniej uważano na przykład, że w lipę, w przeciwieństwie do dębu nigdy nie uderza piorun. Uznawana była za drzewo miłości i rodziny, to właśnie to drzewo proszono także o urodzaj plonów. Lipę chętnie i często sadzono koło kościołów i przy kapliczkach. Natomiast dawni Słowianie wierzyli, że lipa ochrania przed piorunami, a dotknięcie jej pnia uzdrawia.

 

 

Artur Pieczarka, UM Niemodlin