Akcja informacyjna „NIE dla czadu”
Akcja informacyjna „NIE dla czadu”
Podczas dwóch poprzednich sezonów grzewczych (listopad-marzec) tlenek węgla zabił w sumie 217 osób, a prawie 4 tys. osób było poszkodowanych. Najtragiczniejszym miesiącem był luty 2012 r., w którym w wyniku zatrucia czadem zmarły 54 osoby. Wciąż zbyt wiele osób nie wie, czym jest czad i jak ustrzec się przed zatruciem.
Co to jest tlenek węgla - czad? To bezbarwny i bezwonny silnie trujący gaz. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i może powodować uszkodzenia mózgu oraz innych narządów.
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? Ból głowy; ogólne zmęczenie; duszności, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, nieregularny; senność; nudność. Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, a także zburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny, traci przytomność i jeśli nikt nie przyjdzie muz pomocą – umiera.
Jak ratować zaczadzonego? Należy zapewnić mu dopływ świeżego powietrza:
- natychmiast otwórz okna i drzwi, by z pomieszczenia usunąć truciznę
- jak najszybciej wynieś go na świeże powietrze
- rozluźnij mu ubranie – rozepnij pasek, guziki, ale nie rozbieraj do, gdyż nie można doprowadzić
do przemarznięcia.
Jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp
do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
Wezwij służby ratownicze: pogotowie ratunkowe – tel. 997, straż pożarną - tel. 998 lub 112; pogotowie gazowe – tel. 992.
Co zrobić, aby być bezpiecznym? Zapewnij właściwą wentylację pomieszczeń; stosuj mikrowentylację okien i drzwi; nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych; nie spalaj niczego w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli nie są wentylowane; zainstaluj czujki tlenku węgla w tej części domu, w której sypia Twoja rodzina. Tylko czujka pozwoli Ci stwierdzić obecność tlenku węgla.
Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.
Informator „Nie dla czadu”, film edukacyjny oraz ulotka są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – www.msw.gov.pl oraz stronie internetowej Komendy Głównej Straży Pożarnej – www.straz.gov.pl .
Opracował:
Insp. Gminnego Centrum Reagowania UM
Zenon Romańczukiewicz
w oparciu o materiały Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej „NIE dla czadu”.