Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2020 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Konferencja o Szydłowcu Śląskim

23-10-2018

Minęło już ponad 400 lat od kiedy Hans von Pückler ufundował kościół w Szydłowcu (1617-2017). Dodatkowo rok 2018 to rok ukończenia prac konserwatorskich wewnątrz świątyni, a wcześniej prac związanych z bryłą i elewacjami zewnętrznymi (z dofinansowaniem za pośrednictwem Partnerstwa Borów Niemodlińskich). To znakomita okazja, aby zaprosić na konferencję: „Znane i mniej znane dziedzictwo rodu Pücklerów z Grodźca na Szydłowcu”. Odbędzie się ona 25 października 2018 roku o godz. 17:00 w siedzibie Partnerstwa Borów Niemodlińskich (Rynek 52, Niemodlin). Kim byli Pücklerowie, dlaczego kościół w Szydłowcu jest tak cenny i w końcu, co udało się zrobić na rzecz jego zachowania i co zrobić można jeszcze? Te i wiele innych pytań padną podczas konferencji. Zapraszają Partnerstwo Borów Niemodlińskich wraz ze współorganizatorem - Niemodlińskim Towarzystwem Regionalnym.

Program konferencji:

Powitanie uczestników, prezentacja prelegentów i programu konferencji.
Mariusz Woźniak - Ród Pücklerów na ziemi niemodlińskiej.
Jerzy Okrzesa - Dokumentacja fotograficzna remontu kościoła w Szydłowcu Śląskim z lat 2010-2018.
Jolanta Dudała (Muzeum Powiatowe w Nysie)- Prace konserwatorsko - restauratorskie we wnętrzu kościoła p.w. Imienia Najświętszej Marii Panny w Szydłowcu Śląskim.
Patrycja Szczepkowska, Alicja Sewiłło (Urząd Miejski w Niemodlinie)- Koncepcja rewitalizacji parku w Szydłowcu Śląskim.
"Skarb z Szydłowca" w znalezisku z lat 60. XX wieku (w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu):
Jakub Szajt (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie)- Nadreńskie dzbanki kamionkowe z końca XVI wieku odkryte w Szydłowcu.
Jacek Witkowski (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego)- Późnośredniowieczny ołtarzyk niderlandzki z kolekcji Pücklerów w Szydłowcu.
Aleksandra Paszkowska-Witkowska (Niemodlińskie Towarzystwo Regionalne) - Zaginione (?) archiwum zamkowe Pücklerów.
Dyskusja i podsumowanie konferencji.

DSC_0595.jpeg