Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2020 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Niemodlin - obchody 100 - rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

14-11-2018

Gala Złotego Sokoła 2018 oraz uroczysta Sesja Rady z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W odnowionym i oświetlonym na biało-czerwono budynku Ośrodka Kultury w Niemodlinie w dniu 09 listopada 2018 r. odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz Gala Złotego Sokoła 2018. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: przewodniczący Rady - Zbigniew Palak oraz burmistrz Niemodlina - Dorota Koncewicz. Następnie wręczono honorowy tytuł, "Zasłużony dla Ziemi Niemodlińskiej". Na wniosek burmistrz Doroty Koncewicz, Rada Miejska w Niemodlinie, przyznała wyróżnienie dla działaczy Niemodlińskiego Towarzystwa Regionalnego: pani Aleksandrze Paszkowskiej - Witkowskiej, panu Henrykowi Gałkowskiemu oraz panu Lesławowi Janickiemu. Dwadzieścia sześć lat temu powstało Niemodlińskie Towarzystwo Regionalne. Osoby wyróżnione honorowym tytułem, "Zasłużony dla Ziemi Niemodlińskiej" byli członkami-założycielami tego Stowarzyszenia, pełniąc w nim funkcje przewodniczących. Patriotyczną wystawę w holu Ośrodka Kultury przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Niemodlinie.

Złoty Sokół dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Graczach.

Po zakończeniu uroczystości narodowych nastąpiło wręczenie wyróżnień i statuetki Złotego Sokoła 2018 za działalność na rzecz gminy Niemodlin. Do statuetki Złotego Sokoła 2018 nominowano: dr Janinę Domską, OSP Gracze oraz firmę Centrum (właściciela Zamku Książęcego). Publiczność obejrzała filmy przygotowane przez Artura Pieczarkę z Urzędu Miejskiego w Niemodlinie, w których mieszkańcy i znajomi opowiadali o swoich spostrzeżeniach na temat działalności nominowanych do statuetki Złotego Sokoła 2018. Były też krótkie wywiady z nominowanymi przeprowadzone przez Marka Krzyżanowskiego na scenie OK, fanfary, wręczenie statuetki i dyplomów przez burmistrz Dorotę Koncewicz. Statuetkę Złotego Sokoła 2018 odebrał prezes OSP Gracze, Sławomir Gębski. Jednostka w Graczach dysponuje dwoma pojazdami ratowniczo - gaśniczymi: Star 244 (od 2008r.) i Steyr (od 2016r.). W 2018 roku strażacy ochotnicy wyremontowali i dostosowywali dla potrzeb OSP samochód pozyskany nieodpłatnie z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Pojazd marki Ford Transit wymagał remontu blacharskiego, wymiany wielu zużytych lub skorodowanych części oraz wymiany siedzeń i tapicerki wewnątrz pojazdu. OSP Gracze od 1995 roku należy do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W ciągu roku strażacy ochotnicy wyjeżdżają ok. 80 razy do różnego rodzaju zdarzeń m.in. do wypadków na autostradzie A4. Druhowie OSP Gracze posiadają uprawnienia do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Posiadają szkolenia z Ratownictwa Technicznego oraz liczne kursy związane m.in. z prowadzeniem działań ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego.

W finale odbył się znakomity koncert Janusza Radka. Publiczność usłyszała znane utwory patriotyczne w nowych aranżacjach muzycznych i wykonaniu wokalisty. Janusz Radek otrzymał od niemodlińskiej publiczności owację na stojąco. Organizatorami wydarzenia w dniu 09 listopada br. byli: Ośrodek Kultury w Niemodlinie oraz Urząd Miejski w Niemodlinie.

W dniu 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości na niemodlińskim rynku zaśpiewano hymn narodowy w ramach ogólnopolskiej akcji "NIEPODLEGŁA DLA HYMNU". Około południa zebrała się na Rynku duża liczba mieszkańców. Wcześniej o godz. 11.00 w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Przed ołtarzem zgromadziła się młodzież i dzieci ze sztandarami, grupy parafialne, służba liturgiczna ołtarza, harcerze i strażacy ochotnicy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminy Niemodlin, na czele z burmistrz Niemodlina - Dorotą Koncewicz. Mszy św. przewodniczył i kazanie nawiązujące do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosił ks. Sławomir Kwiatkowski.

 

 

Artur Pieczarka, UM Niemodlin