- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Święto Karpia - Carp Festival

15-09-2010

Święto Karpia 2010

Tradycyjnie, na początku listopada, w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, odbyły się obchody „Święta Karpia”. W tym roku miały one jednak szczególny, bo dwudniowy charakter. Organizatorem przedsięwzięcia był Ośrodek Kultury w Niemodlinie.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Burmistrz Niemodlina Mirosław Stankiewicz, Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta, Starosta Opolski Henryk Lakwa. Natomiast medialnie „Święto Karpia” wsparły: Telewizja Opole, Radio Opole, „Nowa Trybuna Opolska”, „Nowiny Nyskie”, „Puls Niemodlina”.
W pierwszym dniu miało miejsce uroczyste wręczenie nagród Laureatom Konkursu „Mały Karpik 2010”. Nagrody i dyplomy młodzi rysownicy odebrali z rąk ich fundatora Burmistrza Niemodlina Mirosława Stankiewicza.
Wśród nagrodzonych znaleźli się: Martyna Niespor ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie (Grand Prix), Krzysztof Chodaniecki - SP1 w Niemodlinie, Julia Borowicz - SP Grabin, Bartek Mrożek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie, Joanna Cendal ze Szkoły Podstawowej w Rogach, uczennica Szkoły Podstawowej w Grabinie Ewelina Szwala, a także Magdalena Konefał ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie.
Ponadto Dyplomy Honorowe otrzymali: Anna Koszyk (SP Przechód), Agata Dulska, Zofia Rogala, Miłosz Cymbała, Izabela Duda, Hanna Węgrowska (wszyscy reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 w Niemodlinie) oraz Łukasz Kapuściński (SP 2 Niemodlin).
Wyróżnienia Firmy „Ornament” z Nysy trafiły do: Mateusza Kapuścińskiego (SP 2), Agnieszki Szwali (SP Grabin), Mai Martynowicz (SP 1 Niemodlin).
W drugiej części uroczystości odbyła się promocja książki autorstwa Elżbiety i Mariusza Woźniaków pt. „W krainie niemodlińskich stawów". Na wstępie Elżbieta Woźniak podziękowała wszystkim przybyłym oraz osobom, bez których nie byłoby możliwe powstanie książki, m.in. Stowarzyszeniu Partnerstwa Borów Niemodlińskich, władzom Niemodlina, Niemodlińskiemu Towarzystwu Regionalnemu, sponsorom oraz wielu innym ludziom dobrej woli, a także rodzinie i przyjaciołom wspierającym autorów.
Mariusz Woźniak, rozpoczynając prezentację książki, podkreślił jej specyficzny charakter. Zawiera ona bowiem elementy historyczne, przyrodnicze, jest również bogato ilustrowaną fotografiami oraz mapami. Autor, na przykładzie poszczególnych rozdziałów publikacji, opowiadał o historii stawów i, związanej z nimi, tradycji połowu ryb, która stanowiła o bogactwie Ziemi Niemodlińskiej w jej dawnych granicach.
Bardzo plastyczny i literacki sposób opisywania przez Mariusza Woźniaka zawartej w książce treści z pewnością zachęcił niejednego czytelnika do sięgnięcia po nią.
W trakcie spotkania, zgromadzona w Ośrodku Kultury w Niemodlinie publiczność, miała możliwość nabycia książki z autografami autorów.
W drugim dniu niemodlińskiej imprezy organizatorzy przygotowali dla przybyłych gości kolejne atrakcje. Mieszkańcy Gminy Niemodlin, znani polscy i zagraniczni rysownicy, władze Niemodlina z Burmistrzem Mirosławem Stankiewiczem na czele, radni Rady Miejskiej w Niemodlinie z przewodniczącym Janem Oleksą, przedstawiciele miasta partnerskiego Stity z Czech, sponsorzy i pozostali goście już od wejścia w szerokie progi Ośrodka Kultury w Niemodlinie mogli poczuć się jak w podwodnym świecie. Specjalnie na tę okazję w holu budynku powstało akwarium z żywymi karpiami, które zrobiły furorę wśród zwiedzających.
Jednak to, co tego dnia było najważniejsze, odbyło się w sali widowiskowej. Przy wypełnionej po brzegi widowni rozpoczęła się gala wręczenia nagród Laureatom VIII Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik 2010”. Przewodniczący jury – Mirosław Hajnos zaprosił na scenę wszystkich nagrodzonych, m.in. laureatkę Grand Prix Ivanę Valocką, która przyjechała do Niemodlina z Czech. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Bartłomiej Belniak /Polska/, Paweł Kuczyński /Polska/, Andrzej Krawczak /Polska/. Wyróżnienia honorowe otrzymali: Tomasz Piątkowski /Polska/, Marcin Bondarowicz /Polska/, Zygmunt Zaradkiewicz /Polska/, Mykola Dmitruch /Ukraina/, Ross Thomson /Wielka Brytania/, Oleksiy Kustovsky /Ukraina/, Wojciech Gdowski /Polska/, Tsocho Peer /Bułgaria/, Huey Nguyenhuu /USA/, Sławomir Łuczyński /Polska/, Tomasz Wołoszyn /Polska/, Magdalena Wosik /Polska/, Mieczysław Podgórski /Polska/, Grzegorz Myćka /Polska/.
Jak przystało na imprezę satyryczną, po części głównej, związanej z wręczeniem nagród wszystkim wyróżnionym rysownikom, przyszedł czas na występ kabaretu. W tym roku w Niemodlinie wystąpiła, bardzo popularna w Polsce, krakowska Formacja Chatelet. Trzyosobowa grupa kabareciarzy nie tylko rozśmieszała do łez, ale także żywo włączała do swoich występów publiczność, co sprawiło, że na zakończenie widzowie nie chcieli „wypuścić” ze sceny artystów. Na uznanie zasługuje również fakt, że oprócz starych, znanych choćby z telewizji, numerów członkowie Formacji Chatelet pokazali także „świeży” repertuar swoich artystycznych możliwości i pomysłów, które wydają się niewyczerpane.
Po dużej dawce dobrego humoru, którą zapewnili członkowie Formacji Chatelet, nastąpiło uroczyste odsłonięcie trzech nowych pamiątkowych tablic na „Ścianie Satyryków”, znajdującej się przy wejściu na foeyer niemodlińskiego Ośrodka Kultury. Tym razem swoim talentem, którego trwały ślad będzie widoczny w tak zaszczytnym i uznanym już miejscu, podzielili się: Dariusz Pietrzak z Murowanej Gośliny, Piotr Opałka z Nysy oraz Jarosław Wojtasiński z Inowrocławia.
Uczestnicy „karpiowego święta” mogli oczywiście wziąć udział w wernisażu prac VIII Międzynarodowego Konkursu Rysunkowego „Karpik 2010” i otrzymać pięknie wydany katalog z konkursowymi pracami.
Organizatorzy nie zapomnieli także o prawdziwej uczcie dla podniebienia. Rozstrzygnięto bowiem Polsko-Czeski Konkurs Kulinarny na Potrawę z Ryb. Jury w składzie: kucharz Jacek Hajzyk (przewodniczący), Starosta Stity Jirij Vogel, Burmistrz Niemodlina Mirosław Stankiewicz, Michał Graczyk - rysownik”, dyrektor Ośrodka Kultury w Niemodlinie Katarzyna Paszula-Gryf, po degustacji ryb i burzliwych obradach, nagrodę Grand Prix przyznało Janie Tejklowej ze miasta partnerskiego Stity, natomiast dwie pierwsze nagrody trafiły do Agaty Dwojak z Lipna i Stanisławy Galli z Rutek, a wyróżnienia przypadły Hanie Katzerowej, Evie Pechackowej (Stity), restauracji „Na Wyspie” z Niemodlina oraz „Pod cycem” z Graczy. Wspólne biesiadowanie zakończyło tegoroczne obchody „Święta Karpia”.
 

Katarzyna Knieja