- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Złoty Sokół 2013

15-11-2013

XLIX sesję otworzył przewodniczący Mariusz Nieckarz: – Na moment niech ogarnie nas zaduma i cisza, która panuje nad mogiłami bohaterów. Wspominamy tych, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli największy dar – dar życia. Taka była cena wolności. Chwała bohaterom. Zawsze w taki dzień jak dziś, rodzi się pytanie o moją postawę wobec ojczyzny, moje zadania i obowiązki względem niej – mój patriotyzm. Co pozostawimy po sobie następnym pokoleniom? Dzisiejszy spór o historię, prawo pierwszeństwa do niej, prawo do wspomnień i obchodzenia uroczystości, a przy tym brak szacunku do siebie nawzajem, ciągłe kłótnie i awantury nie tylko polityków z prawa i lewa, sprawiają, że młody Polak na słowa patriotyzm reaguje śmiechem. Dlatego świętujmy razem. Wznieśmy się ponad polityczne, ideowe i religijne podziały. Budujmy i, co najważniejsze, szanujmy się nawzajem. To najlepsza wskazówka dla młodych, jaką drogą powinni podążać.
Częścią wspólnego świętowania był występ Waldemara Kotasa, aktora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, który recytował fragmenty „Kwiatów Polskich” Juliana Tuwima, oraz zespołu Żubrosie, który wykonał pieśni patriotyczne i pieśni myśliwskie.
W drugiej części obchodów Święta Odzyskania Niepodległości nastąpiło uroczyste wręczenie statuetki Złotego Sokoła. Jest to wyróżnienie dla firm, instytucji oraz osób fizycznych, które w szczególny sposób wyróżniły się aktywnością społeczną, działalnością charytatywną, zawodową lub promocją na rzecz gminy Niemodlin. W tym roku nominacje do nagrody otrzymali: Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Handlowe Rapex Grabin - prezes Bronisław Haładus, Rajmund Wocka – współwłaściciel firmy Modernhatch Sztuder & Wocka w Magnuszowicach, Elżbieta i Mariusz Woźniakowie oraz Michał Graczyk.
- Po raz szósty mamy okazję uhonorować wspaniałych obywateli ziemi niemodlińskiej. Mam nadzieję, że honor otrzymania Złotego Sokoła zmobilizuje laureatów do jeszcze lepszej pracy na rzecz naszego społeczeństwa. Wszystkim nominowanym szczerze gratuluję. Kapituła Złotego Sokoła uroczyście zaświadcza, że tytuł laureata Złotego Sokoła 2013 otrzymali państwo Elżbieta i Mariusz Woźniakowie – ogłosił burmistrz Mirosław Stankiewicz.
- Wszystkie tutaj nominowane osoby naprawdę warte są tej nagrody i jestem bardzo zaskoczona. Dziękujemy i postaramy się nie zawieść – powiedziała Elżbieta Woźniak, odbierając statuetkę z rąk burmistrza.
W uzasadnieniu nominacji możemy przeczytać: „Państwo Elżbieta i Mariusz Woźniakowie od lat w sposób niezwykle skrupulatny dokumentują i popularyzują dzieje Ziemi Niemodlińskiej. Spod ich pióra wyszedł szereg artykułów, referatów, wykładów i pozycji książkowych o tematyce regionalnej, jak chociażby ważne dla historii Niemodlina albumy: „Pocztówka z Niemodlina” wydana w 2009 r. oraz „W krainie niemodlińskich stawów” z roku 2010. Państwo Woźniakowie wspierają swoją wiedzą i materiałami innych lokalnych badaczy. Warto zauważyć, że cyklicznie publikują informacje w lokalnej prasie, poświęcone poszczególnym miejscowościom Ziemi Niemodlińskiej. Prawdziwą skarbnicą wiedzy o przeszłości Niemodlina i okolic jest strona internetowa www.niemodlin.org, gdzie w niezwykle w przystępny sposób popularyzowane są dzieje subregionu niemodlińskiego.”
Na gali Złotego Sokoła wystąpiły Doroty Zysiak i Aleksandra Kaleta ze Sceny Młodzieżowej Ośrodka Kultury w Niemodlinie, zaś całą uroczystość zakończył recital Wacława Masłyka.
 
M.K.
DSC_8051.jpeg
DSC_8056.jpeg
DSC_8057.jpeg
DSC_8068.jpeg
DSC_8070.jpeg
DSC_8072.jpeg