Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2020 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Dzień Pamięci

04-03-2019

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe upamiętniające uczestników antykomunistycznego podziemia, którzy w 1945 r. nie zaprzestali działalności. Właśnie 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.

Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" podpisał 3 lutego 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski. Jak czytamy w ustawie, święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

1 marca w całym kraju odbywają się uroczyste apele pamięci, wystawy, msze święte, koncerty, przemarsze, pokazy filmowe oraz spotkania historyczno-patriotyczne. Z tej okazji przedstawiciele władz Niemodlina z-ca Burmistrza Aleksander Juszczyk oraz Sekretarz Gminy Zdzisława Bartków złożyli kwiaty oraz zapalili znicz pod pomnikiem Ofiar Terroru i Bezprawia Katowanym i Pomordowanym Przez Oprawców Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1945-1956.

 foto2.jpeg

foto1.jpeg

tablica.jpeg