- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Spotkanie podsumowujące obchody 70. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu

09-12-2013

3 grudnia 2014 r. w Ośrodku Kultury w Niemodlinie obyło się spotkanie poświęcone tragedii Kresów Wschodnich w 70. rocznicę zbrodni na Wołyniu.

Burmistrz Niemodlina Pan Mirosław Stankiewicz dokonał podsumowania wydarzeń jakie miały miejsce w Niemodlinie w związku z obchodami tej tragicznej rocznicy. W swoim wystąpieniu nawiązał do wydarzeń takich jak:

  • Powołanie w kwietniu 2012 roku zespołu ds. obchodów 70. rocznicy męczeństwa Polaków na Wołyniu i Kresach Południowo - Wschodnich.
    W skład tego zespołu weszli m.in. radni RM, kierownictwo UM, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele gminnych organizacji społecznych.
    Zadaniem zespołu było ustalenie przebiegu wydarzeń związanych z przypadającą w 2013 roku 70. rocznicą zbrodni na Wołyniu oraz 730-leciem lokacji Niemodlina.
  • W dniu 7 marca 2013 r. w Ośrodku Kultury w Niemodlinie odbyło się pierwsze spotkanie autorskie z Panem Markiem Koprowskim, autorem książek „WOŁYŃ. Epopeja polskich losów 1939 – 2013”, które honorowym patronatem objęła Gmina Niemodlin.
  • Na przełomie kwietnia i maja 2013 roku ogłoszono 7 konkursów związanych z męczeństwem Polaków na Wołyniu dla wychowanków przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli. Nagrody dla zwycięzców tych konkursów zostały wręczone podczas obchodów Dni Niemodlina w czerwcu 2013r.
  • W dniu 11 lipca 2013 r. w Niemodlinie odbyły się uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Południowo – Wsch.:
    - Msza święta w kościele w Niemodlinie w intencji pomordowanych Polaków na Wołyniu.
    - Uroczystości pod pomnikiem Ludwika Malinowskiego na Placu Obrońców Przebraża w Niemodlinie, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego – 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, kombatantów, zaproszonych gości.
    - Spotkanie z Panem Janem Wajmanem dot. jego najnowszej książki p.t. „Niewdzięczne losy Doliniaków”, opartej na osobistych wspomnieniach autora, który był naocznym świadkiem mordu, jakiego dokonali ukraińscy nacjonaliści na jego ojcu w czasie Wigilii 1944 r.

Następnie Burmistrz zaprosił zebranych w Ośrodku Kultury mieszkańców Niemodlina na spotkanie z Panem Markiem Koprowskim, autorem książek Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013 AKT I-III oraz 27 Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej.
Pan Marek Koprowski omówił zawartość wydanych publikacji, ze szczególnym uwzględnieniem losów Polaków na Wołyniu i okrucieństwa jakiego doświadczyli ze strony ukraińskich nacjonalistów.

W dalszej części spotkania wystąpił pan Andrzej Koziar z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu – Delegatura w Opolu, pod tytułem „ Wołyń 1943 – Trudna Pamięć”, uzupełniając wystąpienie swojego przedmówcy.

Na zakończenie spotkania wyświetlony został film p.t. „Było sobie miasteczko...”, dokument opowiadający o historii Kisielina, miasteczka na Wołyniu, w którym do czasów II wojny światowej żyło w zgodzie kilka narodowości: Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Czesi. Miasteczko było zamożne, dobrze prosperowało, stanowiło też silny ośrodek ariański na tych ziemiach. Znajdowała się tam drukarnia i biblioteka, działała tłocznia oleju, gorzelnia, cegielnia, mleczarnia. Dziś po dawnej świetności zostało niewiele, choć ziemie tam urodzajne. Przedwojennej mieszanki narodów też już nie ma mieszkają tam sami Ukraińcy. Za to pośród zieleni wciąż stoją ruiny kościoła, który był miejscem i niemym świadkiem tragedii, jaka rozegrała się w Kisielinie 11 lipca 1943 r. Tego dnia nacjonaliści ukraińscy właśnie w murach świątyni brutalnie wymordowali część polskich mieszkańców Kisielina. Reszta ratowała się, uchodząc na zawsze z rodzinnej ziemi. Narratorami filmu jest rodzina Dębskich: Krzesimir Dębski, jego matka Aniela, brat Wisław, syn Radzimir, bratanica Ulesława Lubek.

R.Sz.
dsc.jpeg