Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2020 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Odsłonięcie pomnika w Starym Grodkowie

06-06-2019

Wiosną 2016 roku badacze z Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli na terenach dawnego lotniska pod Starym Grodkowem szczątki około 30 osób. Wstępne badania i przedmioty znalezione świadczyły o tym, że byli to żołnierze oddziału Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału kpt. Henryka Flame, ps. "Bartek". Oddział ten walczył po wojnie na Górnym Śląsku i w Beskidach. UB z pomocą swoich agentów doprowadziło do jego rozbicia w lipcu 1946 roku. Blisko 150 żołnierzy podziemia niepodległościowego wywieziono na Opolszczyznę i ślad po nich zaginął. Historycy zdołali ustalić, że UB podzieliło ich na grupy i mordowało gromadząc w opuszczonych budynkach, które następnie wysadzano za pomocą min, ale przez lata nie można było trafić na miejsca tych zbrodni.

Burmistrz Niemodlina, Dorota Koncewicz brała udział w uroczystościach upamiętniających żołnierzy „Bartka” rozpoczętych Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. gen. bryg. Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego.

Córka kpt. "Bartka" Alicja Rejchart-Flame, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, jego zastępca, szef pionu poszukiwań i identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk, przedstawiciel wojewody opolskiego, przedstawiciele samorządu odsłonili pomnik wzniesiony na miejscu zbrodni, a biskup opolski Andrzej Czaja oraz biskup polowy WP Józef Guzdek poświęcili go.

Pomordowanych uczczono apelem poległych, salwą honorową i złożeniem wieńców u stóp pomnika.

 

 

Monika Zaremba, UM Niemodlin