Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2020 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

20 lat 10. Opolskiej Brygady Logistycznej

28-06-2019

27 czerwca 2019r. w teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu miała miejsce uroczystość 20-lecia powstania 10. Opolskiej Brygady Logistycznej im. płk. Piotra Wysockiego. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości m.in. parlamentarzyści, Wojewoda, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele Urzędu Miasta, przedstawiciele Samorządów, kombatanci, żołnierze i wielu innych.

Burmistrz Niemodlina, Dorota Koncewicz wręczyła na ręce szefa 10. Opolskiej Brygady Logistycznej płk. Szymona Lepiarza bukiet kwiatów oraz list gratulacyjny, w którym wyraziła pełne uznanie za ofiarną pracę, trud, wysiłek i zaangażowanie wkładane podczas codziennego wykonywania obowiązków służbowych oraz życzyła osiągania obranych celów, a także by wykonywana przez żołnierzy praca była źródłem dumy i satysfakcji, a wszystkie plany zarówno zawodowe jak i osobiste doczekały się realizacji i spełnienia.

Decyzja o powstaniu 10. Opolskiej Brygady Logistycznej wynikała z wymagań logistycznych NATO, paktu do którego wówczas wchodziła Polska. Utworzenie Brygady  zapoczątkowało zarządzenie ministra obrony narodowej z 9 lutego 1999 roku (nazwa „Opolska” funkcjonuje od czerwca 1999 roku). Powołana została m.in. do logistycznego wspierania i zabezpieczenia jednostek Wojska Polskiego wchodzących w skład sił reagowania Paktu Północnoatlantyckiego, wszędzie tam, gdzie realizowane są zadania w ramach misji poza granicami kraju.

Pierwszym zadaniem bojowym dla nowo powstałej jednostki, było sformowanie Narodowej Grupy Zabezpieczenia Logistycznego NSE (National Support Element), która 30 czerwca 1999 roku wyjechała do Macedonii, aby zapewnić wsparcie logistyczne dla 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska Białej, operującego w ramach misji pokojowej NATO w Kosowie.

Od 20 lat żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej dbają o zapewnienie broni, amunicji, żywności, czy transportu żołnierzom stacjonującym w Polsce i na misjach zagranicznych. Przez ten czas opolscy wojacy służyli m.in. Libanie, na Wzgórzach Golan w Syrii, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Czadzie, Kongu, Mali, Kuwejcie czy Afganistanie, nieśli także pomoc humanitarną ofiarom trzęsienia ziemi w Pakistanie i zabezpieczali w 2004 roku igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w Atenach.

10. Opolska Brygada Logistyczna może poszczycić się tym, że wszystkie zadania zostały wypełnione, a najważniejszym zadaniem jest bezpieczeństwo żołnierzy i bezpieczny powrót do kraju, aby wszyscy, którzy wyjechali, wrócili bezpiecznie do domów.

 

 

Monika Zaremba, UM Niemodlin