Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2020 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

W 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

01-08-2019

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego złożono kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf. W uroczystości wzięli udział: burmistrz Niemodlina - Dorota Koncewicz, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach- Violetta Rezler-Wasielewska , samorządowcy oraz mieszkańcy.

W październiku 1944 roku do Łambinowic trafili powstańcy - w sumie ok. 6 tys. osób. Dla większości z nich był to obóz przejściowy. Powstańców umieszczono w prymitywnych barakach przeznaczonych wcześniej dla jeńców radzieckich. Stąd systematycznie kierowani byli do innych obozów na terenie III Rzeszy.

Wśród nich były dzieci, jak np. Jerzy Szulc, który 1 sierpnia 1944 r. obchodził swoje dziesiąte urodziny.

Oto jak zapamiętał moment wybuchu Powstania: Wchodząc właśnie do Zgrupowania „Chrobry II”, podałem niewłaściwą datę urodzenia: podałem się o dwa lata starszy. Nie przyjęto by mnie, bo miałem dziesięć lat, tak że podałem się na dwanaście lat, i byłem łącznikiem. Znałem dobrze tereny Śródmieścia, kolegów ze zgrupowania wszędzie prowadziłem, byłem po prostu takim, jak to się mówi, przepraszam, cwaniakiem warszawskim.

Źródło: http://www.cmjw.pl/aktualnosci/rocznica-powstania-warszawskiego-w-lambinowicach,1054.html

DSC_0675.jpeg

DSC_0679.jpeg

DSC_0683.jpeg

DSC_0684.jpeg

DSC_0685.jpeg

DSC_0687.jpeg

Monika Zaremba, UM Niemodlin