Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2020 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Obchody Święta Niepodległości w naszych szkołach

14-11-2019

Dnia 8 listopada 2019 roku w szkole w Graczach odbył się Konkurs Recytatorski klas I-III zatytułowany „Moja Ojczyzna”.

Celem konkursu było:

- popularyzowanie poezji opiewającej piękno naszej Ojczyzny,

- upowszechnianie kultury języka wśród dzieci,

- pielęgnowanie postaw patriotycznych,

- popularyzowanie piękna i wartości kultury narodowej,

- rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań poezją patriotyczną,

- rozwijanie recytatorskich uzdolnień dzieci.

I miejsce zdobył uczeń klasy III - Maciej Polański,

II miejsce uczeń klasy IIB - Jakub Sala,

a III miejsce zdobyła uczennica klasy IB - Maja Hapanowicz.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i duże brawa.

Na zakończenie konkursu klasy zaprezentowały przygotowane piosenki o Polsce lub piosenki żołnierskie.

Dziękujemy komisji w składzie: dyrektor szkoły Iwonie Trawce oraz Paniom Joannie Teodorowicz i Agnieszce Borowicz, a także wychowawcom i uczniom klas I-III za przygotowanie i udział w konkursie.

Tekst: Małgorzata Jędra

Tego samego dnia uczniowie zgromadzili się na uroczystym apelu upamiętniającym Narodowe Święto Niepodległości. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i zaśpiewania czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”.

Następnie pięknie wygłosili „Katechizm młodego Polaka” ucz. kl. II b Brajan Rutowicz i Jakub Sala. Wychowankowie klasy I b zaprezentowali program artystyczny zawierający wiersze i piosenki patriotyczne. Oficjalną część akademii zakończył występ wokalny ucz. klasy VI b Nicoli Rutowicz.

Pomysłowość uczniów nie zna granic. Od wierszy, przez piosenki, taniec, scenki rodzajowe, po porady dla obywateli , pokazali jak można okazać miłość i szacunek Polsce na co dzień. Poprzez aktywne zaangażowanie w projekt pokazali, że są patriotami i wiedzą na czym polega współczesny patriotyzm. Brawo! I pamiętajmy – patriotami jesteśmy każdego dnia!

Tekst: Katarzyna Kristman, Sabina Studzińska

 

 

 

Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej w Grabinie w sposób bardzo uroczysty obchodziła 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Piątkowy apel, na którym gościła Pani Burmistrz Niemodlina - Dorota Koncewicz, zgromadził wszystkich uczniów i wychowanków przedszkola. W pierwszej części apelu została przedstawiona trudna droga Polaków do odzyskania swojej ukochanej ojczyzny. Następnie, w części artystycznej, prezentowano okazjonalne wiersze i wspomnienia tych ważnych dla nas, listopadowych dni -1918 roku.

Po części „słownej” przyszedł czas na śpiewanie, tak popularnych w społeczeństwie, pieśni patriotyczno-legionowych. Każda klasa, nie wyłączając przedszkolaków, brawurowo wykonała swoją pieśń wzbudzając aplauz zgromadzonych uczniów i zaproszonych gości, w tym rodziców- głównie przedszkolaków.

Tradycją naszej szkoły jest uroczyste złożenie symbolicznych kwiatów i zniczy przy przyszkolnym obelisku „ W Hołdzie Uczestnikom Walk o Niepodległość Polski”, w którym uczestniczyła, również tradycyjnie, Pani Burmistrz.

O godzinie 11.11, odśpiewano hymn Polski w ramach ogólnopolskiej akcji: „ Szkoła! Do Hymnu!”

 

 

 

Również w szkole w Rogach tradycyjnie, jak co roku odbył się montaż słowo muzyczny z okazji 11 listopada. Uczniowie klas 6, 7, i 8 przedstawili najpiękniejsze wiersze związane z naszą historią. Na zakończenie przedszkolaki wykonały piosenkę i taniec o polskich potrawach.

O godzinie 11.11 wspólnie ze szkołami w całej Polsce zaśpiewaliśmy hymn Polski-  Mazurek Dąbrowskiego. Podsumowaniem naszych działań było zapalenie zniczy na cmentarzu u żołnierzy walczących u boku Józefa Piłsudskiego.