Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2020 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju wsi Grabin „Integracja”

25-11-2019

Grabińska wiata na lata

Wieś Grabin wzbogaciła się o wiatę biesiadną. A to za sprawą Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju wsi Grabin „Integracja”, które pozyskało grant od Samorządu Województwa Opolskiego.

Drewniana, piękna wiata stanęła przy świetlicy wiejskiej i ma służyć przez wiele lat mieszkańcom do spotkań integracyjnych i wydarzeń o różnym charakterze.

Oficjalne otwarcie wiaty było połączone z imprezą kulturalną i świętowaniem 15-lecia istnienia Województwa Opolskiego w Unii Europejskiej. Z uwagi na chłodny dzień odbywała się ona nie pod wiatą, ale w świetlicy, co absolutnie nie umniejszyło jej atrakcyjności. Były występy artystyczne zespołów ludowych z Głębocka i z Nysy a także koncert orkiestry dętej z Dąbrowy. Harcerze z miejscowej drużyny ZHP dali przedstawienie o postaciach bajkowych z państw Unii Europejskiej oraz przeprowadzili quiz z udziałem publiczności na temat wiedzy o Unii. Wydarzeniami towarzyszącymi były wystawy malarstwa i rękodzieła – obie autorstwa mieszkanek Grabina oraz pokaz sprzętu pożarniczego prowadzony przez druhów z tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystość zaszczycili swą obecnością mieszkańcy Grabina i goście specjalni: Burmistrz Niemodlina – Dorota Koncewicz, Radna Rady Miejskiej w Niemodlinie – Maria Krzemińska, Radny Rady Powiatu Opolskiego – Jan Krzesiński oraz Wicemarszałek Województwa Opolskiego – Stanisław Rakoczy i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

 

 

 

Wsparcie na starcie

Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju wsi Grabin „Integracja”  otrzymało w tym roku dotację w wysokości ponad 8 tys. złotych na zadanie pod nazwą „Wsparcie na starcie – wzmocnienie technicznego potencjału Stowarzyszenia Integracja”. Aby dostać pieniądze potrzebny był wkład własny w wysokości ok. 2,5 tys. złotych. Środki te organizacja otrzymała od hojnych sponsorów: Państwa Marii i Krzysztofa Krzemińskich,Pana Bogumiła Młota i Pana Henryka Barona oraz Pana Edwarda Kondysa.

W rezultacie za ponad 10 tysięcy złotych zakupiono sprzęt na rozwój zaplecza kulturalnego Stowarzyszenia. Na wyposażeniu Stowarzyszenia znalazły się: projektor i ekran naścienny elektryczny, klimatyzator zamontowany w świetlicy, dwa głośniki z mikrofonami i statywami, tablica magnetyczna, warnik do wody. W ramach zadania wykonano także piękny baner reklamowy.

Dzięki nowym nabytkom oferta zajęciowa dla mieszkańców z pewnością może być o wiele bogatsza a organizacja przedsięwzięć łatwiejsza.

Zadanie dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, za pośrednictwem Partnerstwa Borów Niemodlińskich.

 

 

 

Grabin na ścieżkach zdrowia

Od maja do listopada br. Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju wsi Grabin „Integracja” organizowało  w Grabinie różne działania pod wspólną nazwą „Ścieżki zdrowia”.

Były to:

1) zajęcia ruchowe –  26 razy, przez jedną godzinę w tygodniu 20 kobiet rozciągało dla zdrowia swoje mięśnie pod okiem rehabilitanta. Cierpliwość i systematyczność udziału w zajęciach zaprocentowała nabyciem przez uczestniczki wprawy w samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń;

2) spotkania edukacyjne – trzy razy mieszkańcy Grabina mieli możność zgłębiania swojej wiedzy na temat sposobów dbania o własne zdrowie. Naturoterapeuta i specjalistka odnowy biologicznej nauczali między innymi, co to znaczy zdrowo odżywiać się, wypoczywać a nawet spać, czym zaskakiwali niejednokrotnie słuchaczy;

3) sadzenie lip – przy drodze wylotowej z Grabina do Niemodlina dorośli, dzieci i młodzież posadzili 10 dorodnych lip. Chcą utworzyć w tym miejscu aleję klonowo-lipową przyjazną środowisku. Całą akcję wsparła miejscowa drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej, przyjmując na siebie zadanie podlewania sadzonek.

Projekt "Ścieżki zdrowia" był dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.