Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2020 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

02-03-2020

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe upamiętniające uczestników antykomunistycznego podziemia, którzy w 1945 r. nie zaprzestali działalności.

Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" podpisał 3 lutego 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski. Jak czytamy w ustawie, święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

1 marca w całym kraju odbywają się uroczyste apele pamięci, wystawy, msze święte, koncerty, przemarsze, pokazy filmowe oraz spotkania historyczno-patriotyczne. Z tej okazji przedstawiciele władz Niemodlina Burmistrz Dorota Koncewicz oraz Sekretarz Gminy Zdzisława Bartków złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze pod pomnikiem Ofiar Terroru i Bezprawia Katowanym i Pomordowanym Przez Oprawców Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1945-1956 oraz pod tablicą pamiątkową poświęconą 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

DSC_0239.jpeg

DSC_0243.jpeg

DSC_0235.jpeg

DSC_0236.jpeg

DSC_0238.jpeg

Monika Zaremba, UM Niemodlin