- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Relacja z obchodów

04-09-2014

DNI GMINY NIEMODLIN


Dni Niemodlina


     Tegoroczne Dni Niemodlina były częścią Dni Gminy Niemodlin, na które składały się imprezy kulturalne, dożynki oraz imprezy towarzyszące.
      Dni naszego miasta rozpoczęły się sportowo, turniejem siatkówki dziewcząt w hali OSiR-u, gdzie Burmistrz Niemodlina pan Mirosław Stankiewicz otworzył oficjalnie Dni Gminy Niemodlin, życząc wspanialej zabawy wszystkim uczestnikom. W tym samym czasie rozpoczęła się gra terenowa „Szlakami Niemodlina” zorganizowana przez harcerzy niemodlińskiego hufca ZHP, która swoje zakończenie miała na basenie w Lipnie. Tam też przygotowano imprezę kończącą lato na basenie, której głównymi atrakcjami były pokazy niemodlińskich służb mundurowych: tresura psów policyjnych oraz możliwość przepłynięcia się łodzią ratunkową straży pożarnej. Dni Niemodlina na basenie zakończyła zabawa taneczna zorganizowana przez Bar Kebab.
     W sobotę na scenie plenerowej przy Ośrodku Kultury gościła zabawa i muzyka. Pierwsza część programu to prezentacja talentów artystycznych dzieci i młodzieży uczęszczającej na zajęcia. – „Chcemy pokazać efekty naszej całorocznej pracy. Program przygotowaliśmy z dziećmi i młodzieżą. Ta impreza pełni rolę podsumowania wysiłku naszych instruktorów” - powiedziała Katarzyna Paszula, dyrektor OK. w Niemodlinie.
     Na scenie wystąpiły wszystkie grupy zespołu tanecznego Rytmix, prezentując swoje wszystkie układy i choreografie. Swoimi zdolnościami wokalnymi popisało się również kilkanaścioro uczestników Studia Piosenki, wykonując ulubione i popularne piosenki. Oprócz muzyki była też okazja do zabawy dla dzieci za sprawą programu animacyjnego „Historie Antosia i Margolci”, w którym zabawne postacie zapraszały najmłodszych do różnych konkurencji, tańca oraz zabawy.
   Po występach solistów na scenie zaprezentowały się zespoły muzyczne. Pierwszy wystąpił zespół The Doris, który w kameralnym składzie (śpiew, klawisze i dwie gitary) zagrał akustycznie kawałki głównie brytyjskiego popu i rocka. Po nich wystąpił zespół Niemodlin z pełnym, rockandrollowym brzmieniem. Niestety, ale z powodu gwałtownych opadów deszczu nie wystąpiły na scenie dwa zaplanowane zespoły: wrocławski The Needle oraz 2XL – uczestnik eliminacji opolskich Debiutów.
    Silny deszcz, śliska nawierzchnia, podmuchy wiatru – w takich warunkach podjął się pokazu Rafał Pasierbek „Stunter 13”, wykazując się mistrzowskim opanowaniem motocyklu i techniki. Z pewnością na wielu osobach, które już widziały Rafała w akcji, ten występ zrobił ogromne wrażenie.
   Po wymuszonej pogodą przerwie technicznej na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – zespół Loka, którzy już na początku porwał publiczność do wspólnej zabawy i śpiewu przebojem „Na jednej z dzikich plaż”. I nie był to wcale cover, ponieważ jest to piosenka zespołu Rotary, gdzie wokalistą był Grzegorz Porowski, wokalista Loki. Nie zabrakło również innych radiowych hitów: „Prawdziwe powietrze”, „DNA” czy „Widziałem ciebie”. Po energetycznym występie Loki bawiono się jeszcze na dyskotece z dj-em do późnych godzin nocnych.


Święto plonów 2014


   Tegoroczne gminno-parafialne uroczystości dożynkowe odbyły się w ramach Dni gminy Niemodlin w ostatnią niedzielę sierpnia w Niemodlinie. Były one przede wszystkim okazją do podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę i zebrane plony, ale również okazją do wspólnej zabawy.
     Dożynki rozpoczęły się dziękczynną Mszą świętą, której przewodniczył ks. Proboszcz Jerzy Chyłek, uroczyście wprowadzając do kościoła parafialnego reprezentacje sołectw z wieńcem dożynkowym Niemodlina na czele. – „Chrześcijanin wie, że wszystko co dobre od Boga pochodzi i ku Niemu kieruje dziękczynne hymny. Nie ma piękniejszej szkoły wdzięczności i lepszego sposobu jej wyrażenia za tegoroczne zbiory niż Eucharystia. Korony żniwne, wypieczone bochenki chleba, kosze z owocami i warzywami, które tutaj przynieśliście, to symbole darów, które otrzymaliśmy od Boga. Jemu i wszystkim, którzy swoją pracą i troską przyczynili się do ich powstania –rolnikom, szczerze i z całego serca dziękujmy” – witał rolników i gości ks. Chyłek.
   Chleby i korony żniwne zostały wniesione przez reprezentacje wsi w korowodzie na plac przy Ośrodku Kultury, gdzie miała miejsce dalsza część dożynkowych uroczystości. Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się przekazaniem chleba gospodarzowi dożynek, Burmistrzowi Niemodlina. – „Mamy zaszczyt przekazać Panu, szanowny Gospodarzu, bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki, który jest dowodem ciężkiej pracy i wysiłku społeczności rolniczej, a także symbolem przywiązania do narodowej tradycji. Jest on także nadzieją na solidarność wszystkich mieszkańców naszej gminy. Jesteśmy przekonani, że będzie dzielony sprawiedliwie i wystarczy go dla wszystkich” - powiedzieli starostowie dożynek Halina Belska i Norbert Kuszman, rolnicy z Niemodlina.
- „Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej niemodlińskiej ziemi. Jest to najpiękniejsza tradycja corocznie wieńcząca gospodarski trud. W jego symbolach, przyniesionych tutaj pięknych koronach i bochnach chleba, kryje się radość zakończonych żniw i wdzięczność za obfite plony. Dożynki przypominają wszystkim, że to dzięki pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia chleb. Drodzy rolnicy, dożynki są przede wszystkim waszym świętem. Z waszego trudu wszyscy korzystamy. W imieniu całej społeczności gminnej dziękuję za całoroczny trud. Życzę zawsze udanych plonów i satysfakcji z pracy” - powiedział Burmistrz Niemodlina pan Mirosław Stankiewicz a następnie wraz ze Starostami Dożynek, staropolskim obyczajem częstował zebranych mieszkańców dożynkowym chlebem.
  Tradycyjnie odbyły się konkursy dożynkowe: konkurs koron żniwnych, „żywych obrazów” oraz konkurs na najpiękniejszy ogród działkowy lub przydomowy. Pierwsze miejsce w konkursie koron żniwnych przypadło wsi Roszkowice, których sołtys, Ireneusz Naściuk, z radości i wdzięczności zaprosił na scenę osoby, które stworzyły piękną i pracochłonną koronę. Drugie miejsce zajęła korona z Jakubowic, natomiast miejsce trzecie zdobyły Gościejowice. W konkurencji „żywych obrazów” zwycięstwo przypadły kolejno Gościejowicom, Rzędziwojowicom i Grodźcowi. Wszystkie wyróżnione sołectwa, a także obecne na dożynkach, otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. W konkursie najładniejszych ogródków działkowych wyróżnieni i nagrody otrzymali : Anna Barabasz, Bożena Konefał, Helena Mizera, Lidia Zemła i Zofia Zużałek, otrzymując nagrody rzeczowe.
  Podczas uroczystości dożynkowych wręczone zostały również honorowe odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego. Wyróżnienia odebrali: Marzena Franczyk, Bogumił Młot, Krzysztof Szarek, Stanisław Bąk, Walerian Kaliński, Stefan Korytkowski, Bogusław Belski oraz Piotr Ćwięka .
   W czasie dożynek nie brakowało okazji do wspólnej zabawy. Dla najmłodszych: konkursy i zabawy na scenie, wielkie bańki mydlane, malowanie twarzy, wspólny taniec i tworzenie zabawek z balonów. Dorośli również brali udział w zabawach i konkursach: rzucanie beretem, obieranie jabłka lub kręcenie hula hop.
    Na scenie w swoich minirecitalach wystąpili : Małgorzata Kalińska i Janusz Tekiela, a także zespół wokalny „Piąty Bieg”. Opiekunem wszystkich tych Wykonawców jest pan Kazimierz Piekarski z Ośrodka Kultury w Niemodlinie. Wszyscy zebrani przed sceną świetnie bawili się również w rytmie polskich i zagranicznych przebojów które wykonywał zespół „Yesterdays”. Na koniec imprezy wystąpił zespół „Cała Góra Barwinków” – finaliści tegorocznej edycji programu X Factor. Ośmioosobowy zespół zaprezentował skoczne utwory w stylu reggae i ska, wyzwalając w słuchaczach wiele pozytywnej energii. Zakończeniem dożynek, a zarazem całych Dni Gminy Niemodlin był pokaz sztucznych ogni.

Tegoroczne Dni Gminy Niemodlin odbyły się również dzięki Partnerom, którym Organizatorzy składają serdeczne podziękowania. Byli nimi:


1. „RAPEX” Grabin
2. RSP Wydrowice
3. PKO BP Oddz. Niemodlin
4. Bank Spółdzielczy w Namysłowie Oddz. Niemodlin
5. Berliner Luft
6. Gospodarstwo Rolne PIOTROWA Sp. z o.o.
7. Cegielnia Niemodlin
8. MAIA Polska
9. PSS Społem Niemodlin
10. REMONDIS
11. Hotel Domino

 1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

6.jpeg

7.jpeg

8.jpeg

9.jpeg

10.jpeg

11.jpeg

12.jpeg

13.jpeg

14.jpeg

15.jpeg

16.jpeg

17.jpeg

18.jpeg

19.jpeg

20.jpeg

21.jpeg

22.jpeg

23.jpeg

38.jpeg

24.jpeg

25.jpeg

26.jpeg

28.jpeg

29.jpeg

30.jpeg

31.jpeg

32.jpeg

33.jpeg

34.jpeg

35.jpeg

37.jpeg

36.jpeg