- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Złoty Sokół 2014

16-11-2014

Złoty Sokół 2014


Z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Ośrodku Kultury w Niemodlinie odbyła się sesja Rady Miejskiej połączona z galą Złotego Sokoła.


  Uroczystą sesję otworzył przewodniczący Mariusz Nieckarz: – Czas świętowania i wspominania historii Polski to czas lokalnego patriotyzmu. Wspólne świętowanie, pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność narodu i ojczyzny, łączy ludzi. Mobilizuje do publicznego wyrażania uczuć, do patriotyzmu. A to z kolei jest sygnałem dla świata, że ten naród jest silny. W tym roku mija 25 lat od czasu wolnych wyborów. Naród sam zadecydował o przyszłości. 25 lat temu, tak jak w 1918 roku, na ulicach Polski pełen euforii tłum świętował zwycięstwo demokracji. Wierzę, że dziś, z tak ogromnym doświadczeniem i dziedzictwem narodowym, jesteśmy w stanie sami decydować o sobie, podejmować mądre decyzje i przyczyniać się do rozwoju naszej ojczyzny.
  Częścią wspólnego świętowania był występ nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Rogach oraz Amatorskiego Zespołu Teatralnego w montażu słowno-muzycznym „Zegarmistrz czasu”. W patriotycznych pieśniach i wierszach oraz pantomimie i prezentacji ukazana została historia zniewolenia i odzyskania niepodległości przez Polskę.
  W drugiej części obchodów Święta Odzyskania Niepodległości nastąpiło uroczyste wręczenie statuetki Złotego Sokoła. Jest to wyróżnienie dla firm, instytucji oraz osób, które w szczególny sposób wyróżniły się aktywnością społeczną, działalnością charytatywną, zawodową lub promocją na rzecz gminy Niemodlin. W tym roku nominacje do nagrody otrzymali: Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Handlowe Rapex Grabin - prezes Bronisław Haładus, Michał Graczyk, Dom Monaru w Graczach, Tatiana Śnieżek, Aleksandra Paszkowska oraz Niemodlińskie Stowarzyszenie Dobroczynne „Nadzieja”.
  Przed kapitułą stanęło trudne zadanie wybrania tegorocznego laureata spośród naprawdę zasłużonych osób i instytucji dla rozwoju Ziemi Niemodlińskiej. Głosowanie członków kapituły odbywa się w sposób tajny, każdy oddaje głos z punktami. Suma wszystkich punktów wyłania laureata. W tym roku kapituła postanowiła, że honorowe wyróżnienie Złotego Sokoła otrzymuje pan Michał Graczyk – ogłosił burmistrz Mirosław Stankiewicz.
- Dzięki rysunkom satyrycznym, które dały podwaliny pod konkurs „Karpika”, poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy co roku przyjeżdżają do Niemodlina i którzy mówią o Niemodlinie jak najlepiej. Wielkie uznanie i szacunek dla państwa, którzy braliście udział w tegorocznej edycji, za wspaniałą i piękną pracę, która wykonujecie. Dziękuję – powiedział Michał Graczyk, odbierając statuetkę z rąk burmistrza.
  W uzasadnieniu nominacji możemy przeczytać: „Michał Graczyk jest pracownikiem Ośrodka Kultury w Niemodlinie. Jest pomysłodawcą Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik”. Od lat prowadzi w Ośrodku Kultury zajęcia kółka plastycznego, które cieszą się sporym zainteresowaniem wśród najmłodszej grupy adeptów sztuki. W roku 2001 został przyjęty do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, a od 2005 jest członkiem zarządu. Jest czynnym rysownikiem satyrycznym, swoje prace publikował w ponad 30 tytułach prasowych. Jego dorobek to prawie 5000 publikacji. Zajmuje się głównie tematyką społeczno-polityczną. Brał udział w ponad 700 konkursach satyrycznych w Polsce i na świecie, w sumie w prawie 50 krajach. Zdobył 53 nagrody i wyróżnienia. W roku 2004 ustanowił pierwszy na świecie rekord w rysowaniu satyry przez 24 godziny na dobę, tworząc 421 rysunków, za co otrzymał wyróżnienie w postaci statuetki „Małego Eryka”, ufundowane przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury”.
  W dalszej części uroczystości wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Ziemi Niemodlińskiej”. Otrzymali je: Danuta Unijewska, Barbara Olszewska, Marek Adamus,  Leszek Wołowiec,  Krzysztof Bunia.
  Galę Złotego Sokoła uświetniła nastrojowymi piosenkami Małgorzata Kalińska, wokalistka Ośrodka Kultury w Niemodlinie. 


mk

 Michał Graczyk 1.jpeg

Zasłużeni dla Ziemi Niemodlińskiej 1.jpeg

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogach 22.jpeg

Małgorzata Kalińska 3.jpeg