Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Święto Karpia 2014

16-11-2014

 

  Tegoroczne Święto Karpia rozpoczęło się w Graczach konferencją rybacką pod nazwą „Rybactwo Opolszczyzny – rozwój regionalny i globalny”. Obecnych w „Dworku” prelegentów i gości przywitał prezes Lokalnej Grupy Rybackiej „Opolszczyzna” - Jakub Roszuk.Oprócz podsumowań ważnym tematem była przyszłość opolskiego rybactwa. Żeby karp nie był rybą tylko od święta i jego sprzedaż utrzymywała się przez cały rok, należy pójść w stronę przetwórstwa, które było tematem drugiej części konferencji. Tomasz Kulikowski przedstawił perspektywy rozwoju przetwórstwa ryb słodkowodnych, zaś pierwszymi doświadczeniami w temacie przetwórni ryb na Opolszczyźnie podzielił się Mariusz Wójciak.
  Drugim wydarzeniem pierwszego dnia Święta Karpia było wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego dla dzieci „Mały Karpik”. Oprócz laureatów, rodziców i sponsorów nagród, w uroczystości uczestniczyły również całe klasy z niemodlińskich szkół podstawowych, które entuzjastycznie reagowały na wyróżnionych rówieśników. Tutaj warto wspomnieć, że nagrodę Grand Prix otrzymała Marcelina Kulczycka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niemodlinie za rysunek przedstawiający rybny pieniądz. Po wręczeniu nagród obecne w Ośrodku Kultury dzieci obejrzały i wspólnie bawiły się na przedstawieniu o Smoku Wawelskim.
  Głównym punktem Święta Karpia była gala wręczenia nagród laureatom XII Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik” 2014. Spośród 321 prac z 43 krajów, jury Grand Prix przyznało Zbigniewowi Woźniakowi ze Zduńskiej Woli, który również w zeszłym roku wyjechał z Niemodlina z główną nagrodą.

  W tym roku wychodzący na scenę laureaci, jak i zgromadzona publiczność, mogli czuć się szczególnie zrelaksowani i odprężeni, ponieważ jurorzy wcielili się w rolę plażowiczów – były więc dmuchane zabawki, ręczniki, klapki i kapelusze plażowe. Bezpieczeństwa i porządku wśród jurorów pilnował ratownik – Mariusz Jarzombek.
  Trzy równorzędne nagrody otrzymali: Paweł Nawrot, Maciej Trzepałka i Dariusz Pietrzak. Oprócz rysowników uhonorowany został również prezes RSP Wydrowice Zbigniew Kosterkiewicz, który otrzymał statuetkę Karpika za to, że od pierwszej edycji konkursu wspiera jego ideę i organizację. Po ceremonii rozdania nagród na scenie wystąpił zielonogórski Kabaret Nowaki ze świetną Adrianną Borek i skeczem „Pani Krystyna, ksiądz i policjant”. Po występie kabaretu, na Ścianie Satyryków uroczyście odsłonięto trzy tablice uznanych artystów, tym razem byli nimi: Zbigniew Woźniak, Arkadiusz Maniuk i Maciej Trzepałka.
  Kolejnym punktem Święta Karpia było otwarcie wystawy prac konkursowych oraz degustacja rybnych potraw. Pierwsi zrobili to jurorzy Polsko-Czeskiego Konkursu na Potrawę z Ryb. Najlepszy okazał się karp faszerowany kurkami na sosie warzywnym i pierożki ze szpinakiem przygotowany przez restaurację „Niebo w gębie” z Opola.


Pozostałe nagrody w konkursie kulinarnym


Nagrody Agencji Rynku Rolnego
I – Helena Wojtasik, Śledź Heleny z curry
II – Stanisława Gala, Zupa rybna Stasi
III – Małgorzata Zawieja, Przekąski z ryb wszelakich z sosami
Nagrody Starosty Miasta Stity
I – Hotel Domino, Ryba w kołderce
II – Stanislava Smrckova, Migdałowy sandacz
III – Barbara Paluszkiewicz, Pasztet rybny
Wyróżnienie Starosty Miasta Stity – Dorota Olszewska, Mintaj Dorotki pod czerwona pierzynką z rodzynkami

 DSC_4054.jpeg

DSC_4055.jpeg

DSC_4061.jpeg

DSC_4072.jpeg

DSC_4074.jpeg

DSC_4087.jpeg

DSC_4093.jpeg

DSC_4121.jpeg

DSC_4127.jpeg

DSC_4128.jpeg

DSC_4131.jpeg

DSC_4165.jpeg

DSC_4175.jpeg

DSC_4189.jpeg

DSC_4207.jpeg

DSC_4211.jpeg

DSC_4228.jpeg

DSC_4239.jpeg

DSC_4243.jpeg

DSC_4253.jpeg

DSC_4267.jpeg

DSC_4285.jpeg