- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Ostatnie pożegnanie

19-05-2015

Szanowni Państwo !

    Rozstania są trudne do zaakceptowania . Szczególnie bolesne są wtedy, gdy wiemy, że są ostateczne, że już nigdy się nie zobaczymy. Zebraliśmy się tutaj aby pożegnać Panią Marię Schmidt : bohaterkę pól bitewnych minionej wojny.
      Odeszła w najpiękniejszym miesiącu roku w maju, miesiącu rocznicy ( 71 ) bitwy pod Monte Cassino, w której brała udział jako żołnierz 2 Korpusu 316 Kompanii Transportowej Kobiet. Pani Maria uczestniczyła również w walkach na terenie: Iraku, Iranu, Palestyny, Egiptu oraz Włoch.


Odznaczona została :

Krzyżem Kawelerskim,
Krzyżem Monte Cassino,
Krzyżem Monte Cassino-Ankona-Bolonia,
Medalem za wojnę ( odznaczenie angielskie ),
Gwiazdą za Italię,
Gwiazdą za wojnę ( odznaczenie włoskie ),
Medalem Wojska Polskiego.


     To właśnie Pani Maria wręczała czerwone maki generałowi Andersowi i generałowi Morganowi po walkach o Monte Cassino – a zdjęcie z tego wydarzenia opublikowane zostało na pierwszej stronie czasopisma „ Orzeł Biały ” wydawanego w Anglii.
     Podczas spotkań z dumą wspominała swoje losy : opowiadała o spotkaniu z królem Jerzym VI w Palestynie, z generałem Sikorskim. Z wypiekami na twarzy opowiadała o tułaczce, rozstaniach i radościach powrotów - dokumentując każdą opowieść zdjęciami z tamtych lat.
    Odchodzi na wieczną już ostatnią wartę żołnierz o wielkim sercu, odważny z olbrzymim poczuciem swojej tradycji narodowej. Nasza obecność tutaj świadczy o tym , że lekcja z II wojny światowej nigdy nie zostanie zapomniana wskazuje również i na to, że żegnamy kogoś nam bliskiego, kto wniósł do naszego życia nie tylko wspomnienia, ale i wartości, które zawsze będą w nas obecne. Musimy je zatem w sobie pielęgnować i dzielić się nimi. Wszyscy jak tu stoimy , mamy świadomość jak wiele Pani Maria Schmidt zrobiła dla wolności naszej ojczyzny.
      W imieniu wszystkich mieszkańców gminy Niemodlin oraz władz samorządowych pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim państwu za przybycie na tę uroczystość pogrzebową. Wszyscy chcemy w ten sposób wesprzeć rodzinę i bliskich w jej bólu i żalu.
    Towarzysząc w ostatniej drodze kogoś tak wyjątkowego, podejmijmy nasze osobiste postanowienia. Niech nie kończy się to co wartościowe, ale znajduje chętnych kontynuatorów w prawdziwym pojmowaniu prawdy, patriotyzmu i tradycji narodowej.


                                                                                          Burmistrz Niemodlina
                                                                                             Dorota Koncewicz

 

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

6.jpeg

7.jpeg

8.jpeg

9.jpeg

10.jpeg

12.jpeg

13.jpeg

14.jpeg

15.jpeg