I Opolski EtnoFestiwal
Zgłoszenie_WYSTAWCY_ETNOFESTIWAL.pdf
Data wydarzenia nie została wybrana przypadkowo. Wyrasta z tradycji ziołolecznictwa i słynnych bukietów Matki Boskiej kultywowanych na tym terenie. W latach wcześniejszych organizowane było w podwojach zamkowych- „Zamkowe Święto Ziół”- na tej tradycji organizowany będzie I Opolski Etnofestiwal. Jednocześnie w tym roku Etnofestiwal będzie promować jubileusz 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa, sukces opolskich wpisów na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także tradycji dywanów kwietnych na listę reprezentatywną UNESCO. Tradycje niematerialnego dziedzictwa związane są także z kultem Matki Boskiej Zielnej i związanym odpustem w parafialnym kościele Niemodlińskim, gdzie znajduje się przepiękny obraz Matki Boskiej z pracowni Molitora( XIX)
Wydarzenie odbędzie się na Zamku Książęcym w Niemodlinie- ważne miejsce z uwagi na swą atrakcyjność, liczne wątki niematerialnego dziedzictwa, a także pielęgnowane tradycje kulinarne związane z hodowlą „Karpia Niemodlińskiego” (wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa).
Podczas wydarzenia odbędą się liczne pokazy tradycji ludowych, warsztaty rękodzieła ( m.in. malowanie wzoru opolskiego na porcelanie, drapanie kroszonek, pisanie pisanek techniką batikową, wariacje w drewnie, ziołolecznictwo, skubanie pierza, wicie koszy z wikliny, warsztaty ziołowych bukietów i konstrukcji kwiatowych, układanie dywanu kwietnego z listy reprezentatywnej UNESCO
Wydarzenie uświetnią wystawy plenerowe, przejażdżki konne, warsztaty zamkowe, degustacje kulinarne, występy muzyczne, udział potwierdziła Julia Doszna- śpiewaczka- a na zakończenie przedstawione zostanie mapping- przedstawienie światła i dźwięku na elewacji Zamku Niemodlin.
Patronat nad wydarzeniem z okazji obchodów misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa objęło Ministerstwo Kultury i Sztuki a Patronat Honorowy objął także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
W organizację wydarzenia zaangażowani są Partnerzy przedsięwzięcia: Opolskie Dziouchy, Szkoła Florystyczna Kwitnące Horyzonty, Lokalna Rybacka Grupa Działania „Opolszczyzna”.
(źródło: www.niemodlinzamek.pl)