Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

I Opolski EtnoFestiwal

08-07-2022

SaveTheDate-1.jpeg

PDFZgłoszenie_WYSTAWCY_ETNOFESTIWAL.pdf

Data wydarzenia nie została wybrana przypadkowo. Wyrasta z tradycji ziołolecznictwa i słynnych bukietów Matki Boskiej kultywowanych na tym terenie. W latach wcześniejszych  organizowane było w podwojach zamkowych- „Zamkowe Święto Ziół”- na tej tradycji organizowany będzie  I Opolski Etnofestiwal. Jednocześnie w tym roku Etnofestiwal  będzie promować jubileusz 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa, sukces opolskich wpisów na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także tradycji dywanów kwietnych na listę reprezentatywną UNESCO. Tradycje niematerialnego dziedzictwa związane są także z kultem Matki Boskiej Zielnej i związanym odpustem  w parafialnym kościele Niemodlińskim, gdzie znajduje się przepiękny obraz Matki Boskiej  z pracowni Molitora( XIX)

Wydarzenie odbędzie się na Zamku Książęcym w Niemodlinie- ważne miejsce z uwagi na swą atrakcyjność, liczne wątki niematerialnego dziedzictwa, a także pielęgnowane tradycje kulinarne związane z hodowlą „Karpia Niemodlińskiego” (wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa).

Podczas wydarzenia odbędą się liczne pokazy tradycji ludowych, warsztaty rękodzieła ( m.in. malowanie wzoru opolskiego na porcelanie, drapanie kroszonek, pisanie pisanek techniką batikową, wariacje w drewnie, ziołolecznictwo, skubanie pierza, wicie koszy z wikliny, warsztaty ziołowych bukietów i konstrukcji kwiatowych, układanie dywanu kwietnego z listy reprezentatywnej UNESCO

Wydarzenie uświetnią  wystawy plenerowe, przejażdżki konne, warsztaty zamkowe, degustacje kulinarne, występy muzyczne, udział potwierdziła Julia Doszna- śpiewaczka-  a na zakończenie przedstawione zostanie mapping- przedstawienie światła i dźwięku na elewacji Zamku Niemodlin.

Patronat nad wydarzeniem  z okazji  obchodów misji  Narodowego  Instytutu Dziedzictwa objęło  Ministerstwo Kultury i Sztuki a Patronat Honorowy objął także Prezydent Rzeczypospolitej  Polskiej.

W organizację wydarzenia zaangażowani są Partnerzy przedsięwzięcia: Opolskie Dziouchy, Szkoła Florystyczna Kwitnące Horyzonty, Lokalna Rybacka Grupa Działania „Opolszczyzna”.

(źródło: www.niemodlinzamek.pl)