- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

10-11-2023

PDF11 listopada KARTKA.pdf (1,26MB)

11 listopada KARTKA.png

Narodowe Święto niepodległości, obchodzone corocznie 11 listopada, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach zaborów. Wybór tego dnia jest zbieżny z zakończeniem I Wojny Światowej, a dzień wcześniej do Polski przybył marszałek Józef Piłsudski. Dla Polaków był to znak, że Polska znów jest wolna i niepodległa. Już wtedy data ta stała się symboliczna, mimo że oficjalnie 11 listopada stał się świętem narodowym dopiero w roku 1937. Obecnie jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obok Święta 3 Maja.

W sobotę 11 listopada obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą za Ojczyznę w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemodlinie. Po mszy odbył się przemarsz pod pomnik na ul. Lwowskiej, gdzie miał miejsce ciąg dalszy uroczystości, Burmistrz wygłosiła przemówienie okolicznościowe, a następnie przedstawiciele władz i mieszkańcy złożyli kwiaty i znicze. Po południu mieszkańcy naszej Gminy mieli okazję do wspólnego świętowania przy ognisku, gdzie przy udziale zespołu "Piąty Bieg" i chóru parafialnego "Assumpti", wybrzmiały pieśni patriotyczne.

 
(Na zdjęciach: uroczystości pod pomnikiem z udziałem władz i mieszkańców)

Relacja zdjęciowa z przebiegu uroczystości również na facebooku Ośrodka Kultury: https://www.facebook.com/people/O%C5%9Brodek-Kultury-w-Niemodlinie-im-Agnieszki-Osieckiej/100063707881888/?locale=pl_PL