Zapraszamy do obejrzenia filmu: Gmina Niemodlin w 2021 roku, inwestycje i wydarzenia, podsumowanie roku - NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Nagroda dla „Karpika”

19-04-2011

Nagroda dla „Karpika”
 

14 kwietnia br. w salach Muzeum Teatralnego w Gmachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie odbyło się wręczenie nagród w Międzynarodowym Konkursie Rysunku Satyrycznego i Karykatury „Opera i balet". Pierwszą nagrodę otrzymał młody rysownik - Paweł Kuczyński. Rozdane zostały także „Eryki". Jeden z nich trafił do Niemodlina.

Statuetkę Eryka Lipińskiego, bo w taki sposób uhonorowano wybitną postać założyciela i wieloletniego dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie, od 10 lat przyznaje Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury. Idea powstania tej dorocznej nagrody w branży rysunku satyrycznego zrodziła się w roku 1998, a jej pomysłodawcą był Jacek Frankowski. Twórcą statuetki jest artysta, Jacek Podlasiński.
Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury przyznało „Małego Eryka” Ośrodkowi Kultury w Niemodlinie za stały rozwój i doskonalenie Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik” oraz popularyzację kultury i promocję sztuki karykatury. W trakcie otwarcia wystawy konkursowej „Opera i balet” odbywającej się pod patronatem dyrektora Teatru Wielkiego Opery Narodowej Waldemara Dąbrowskiego, dyrektor Ośrodka Kultury w Niemodlinie Katarzyna Paszula-Gryf i pomysłodawca konkursu – Michał Graczyk odebrali wyróżnienie z rąk Witolda Mysyrowicza, członka Zarządu SPAK. Wśród laureatów Eryka znalazł się także Teatr i Galeria Sztuki „Rampa” oraz TVP Warszawa.
Statuetka „Eryka” w świecie rysunku satyrycznego i karykatury jest nagrodą prestiżową i ogromnym wyróżnieniem dla „Karpika” – konkursu zaliczanego obecnie do jednego z najważniejszych w Polsce. Jest to wyróżnienie dla wszystkich twórców i odbiorców tego wydarzenia – pracowników Ośrodka Kultury w Niemodlinie i instytucji wspierających inicjatywę, rysowników, mieszkańców gminy i sponsorów, bez uczestnictwa i wsparcia których realizacja tak dużego przedsięwzięcia promującego region, nie byłaby możliwa. To właśnie dzięki życzliwości tak wielu ludzi, Niemodlin każdego roku w listopadzie staje się stolicą satyry na Opolszczyźnie, a Ośrodek Kultury w Niemodlinie wpisuje się na listę organizatorów największych wydarzeń kulturalnych w Polsce w dziedzinie tak unikatowego wyrazu artystycznego, jakim jest rysunek satyryczny.
Katarzyna Paszula-Gryf
 Katarzyna Paszula-Gryf - dyrektor Ośrodka Kultury w Niemodlinie i Michał Graczyk - pomysłodawca konkursu Karpik.jpeg