- NIEMODLIN ZAPRASZA - odkryj nasze atrakcje FILM - Materiały filmowe z Niemodlina

Otwarcie szlaku rowerowego Wokół Niemodlina oraz Niedziela w Lipnie

22-04-2011

Wokół Niemodlina – Niedziela w Lipnie

Gmina Niemodlin, Nadleśnictwo Tułowice oraz Niemodlińskie Towarzystwo Regionalne w dniu 22 maja 2011 r. zorganizowało „Niedzielę w Lipnie”. Okazją do spotkania było otwarcie szlaku rowerowego „Wokół Niemodlina”.
 

Od godz. 9.30 do 14.00 sześćdziesięciu rowerzystów pokonało trasę prowadzącą od Niemodlina, skąd wystartowali spod zabytkowej latarni gazowej na rynku, do Gościejowic Małych, po drodze mijając Staw Sangów, Rzędziwojowice, Szydłowiec Śląski, Molestowice, Górę, Małą Górę, Piotrowę, Brzęczkowice i Lipno, gdzie znajdowała się meta rajdu.
Na miejscu, w pięknych okolicznościach przyrody, jakie gwarantuje położony w środku lasu ogród dendrologiczny, na uczestników rajdu i pozostałych przybyłych do Lipna gości czekało wiele atrakcji, które przygotowali organizatorzy. Oprócz spaceru po ogrodzie dendrologicznym, który w maju szczególnie kusi swoimi urokami – kwitnącymi kwiatami, zapachem natury, zielenią traw, drzew i błękitem nieba, chętni mogli wziąć udział w przejażdżce po Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym z przewodnikami. Dla dzieci zorganizowano konkurs plastyczny, a dla wszystkich zieloną loterię, możliwość zakupu drzew i krzewów ozdobnych, wystawę okolicznościową Tułowickiego Ośrodka Kultury z możliwością nabycia wyrobów rękodzieła ludowego oraz wystawę fotograficzną Krzysztofa Pawłowskiego.
Poza doznaniami czysto duchowo - estetycznymi nie mogło zabraknąć również czegoś dla ciała za sprawą degustacji miodów, czy przygotowanych przez Sołectwo Lipno i Stowarzyszenie Kobiet Wsi Kopice kawiarenek oraz wyroby z dziczyzny, ciepłych posiłków, napojów, które zapewnił Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski M. Gruszka, T. Witkowski s.c. Czas zwiedzającym umilały swoim śpiewem panie z Kopic, które zachwycały również przechodniów pięknymi ludowymi strojami.
A wszystko to po to, by zachęcić mieszkańców Niemodlina i okolic, ale także gości przyjezdnych do zwiedzania pięknej Ziemi Niemodlińskiej. Zbliża się okres letni, czas płynie wolniej, warto zatem skorzystać z zaproszenia odkrywając na nowo miejsca, które warte są odkrycia, a które znajdują się tuż obok nas…

kk
 

O szlakach rowerowych wokół Niemodlina opowiedział redakcji „Pulsu Niemodlina” jego pomysłodawca Paweł Kotwica:
„Pierwsza koncepcja szlaku powstała w Niemodlińskim Towarzystwie Regionalnym, w ramach programu Jana Nepomuka. Chodziło nam o to, aby całość działań kulturowych, kulturalnych, przyrodniczych i turystycznych zogniskować w Parku w Lipnie. W założeniach miał powstać szlak, który zaczynałby się i kończył w Lipnie. Miał pokazywać najciekawsze miejsca dawnego powiatu niemodlińskiego. Prowadził przez tereny dzisiejszej gminy Grodków, Lewin Brzeski, oczywiście przez tereny naszej gminy, gminy Tułowice i inne miejsca. Później było to modyfikowane w praktyce. Przyłączyło się do tego Nadleśnictwo Tułowice, które przejęło działania związane z samym Parkiem w Lipnie. Koncepcja tego szlaku została zagubiona.
Potem to wróciło. Zastępca Burmistrza Bartłomiej Kostrzewa szukał ludzi chętnych do opracowania koncepcji szlaków rowerowych, moja koncepcja została wytypowana do realizacji. Właśnie na tej podstawie powstały dzisiejsze szlaki rowerowe. A „Niedziela w Lipnie”, w którą włączyła się gmina Niemodlin, związana jest z programem Jana Nepomuka, i odbywa się co roku już od wielu lat. Są to dwie historie, które chcieliśmy powiązać ze sobą przy inauguracji szlaku. Trasa dzisiejszego rajdu obejmowała tylko częściowo wytyczone przeze mnie szlaki rowerowe, w dużej części były to po prostu trasy łącznikowe, które miały nam umożliwić w miarę szybkie i przyjemne dotarcie do Parku w Lipnie. Chodziło o walory czysto użytkowe”.
 Start z Niemodlina.jpeg
Pawel Kotwica - pomyslodawca szlakow rowerowych_Wokol Niemodlina.jpeg
Organizatorzy Niedzieli w Lipnie.jpeg
hejnał na rozpoczecie Niedzieli w lipnie.jpeg
goscie Niedzieli w Lipnie.jpeg